7 põhjust, miks tihedamini raamatuid lugeda

Merilin Piirsalu
10.02.2022
Raamatute lugemiseks on palju häid põhjuseid
Raamatute lugemiseks on palju häid põhjuseid | Foto: Canva

Millal sa viimati raamatut lugesid? Kui sellest on möödunud rohkem kui kuu, siis tasub raamatupoele või raamatukogule tiir peale teha, sest lugemiseks on väga palju häid põhjuseid.

Lugemisega stressi vastu

Ükskõik kui stressirohke on sinu töö või eraelu või kui palju kohustusi su õlgadel lasub, siis kogu koorem ununeb, kui loed mõnda kaasahaaravat lugu. Hästi kirjutatud romaan viib kogu täiega teise maailma ning aitab suurepäraselt lõõgastuda. Teadagi aga sujub pärast mõnusat puhkust ka töö palju paremini.

Kasulikud teadmised

Igast raamatust saad ammutada killukese haaval uusi teadmisi. Mida laiem on sinu silmaring, seda enesekindlamalt end tunned. Kui loed romaanidest inimestest, kes satuvad keerulistesse olukordadesse ja seisad tulevikus ise sarnase olukorraga silmitsi, võib sul lahenduse leidmiseks isegi raamatutegelaste kogemustest abi olla. Veelgi enam – võid kaotada raha, töö või positsiooni, aga teadmisi ja tarkusi ei saa sinult keegi ära võtta.

Rikkalikum sõnavara

Mida rohkem loed, seda suuremaks muutub sinu sõnavara, ning seda ju peaaegu märkamatult ja pingutamata. Rikkalik sõnavara kulub ära igas suhtluses ja ametis. See võib isegi aidata karjääriredelil edeneda, sest lai silmaring on edu aluseks üsna mitmes valdkonnas.

Parem mälu

Ilukirjandust lugedes pead meelde jätma mitmesuguste tegelaste karakterid, nende tausta, ambitsioonid, mineviku ja palju muid nüansse, mis igasse loosse on põimitud. See aga treenib justkui salamahti mälu, sest kui sina loed, teeb sinu aju tööd, et kõik oluline meelde jätta. Mida rohkem ajule ülesandeid anda, seda vahedamaks mõistus muutub.

Tugevam analüütilise mõtlemise oskus

Kas oled kunagi mõnda kriminaalromaani lugedes lahendanud mõrva oma peas enne, kui oled jõudnud raamatu lõppu? Isegi kui pole, siis oled ehk arutlenud, kas kurjategija on see või too ja miks see just tema võiks olla. Igal juhul saab põnevusjutte lugedes oma analüütilise mõtlemise tavapärasest erinevalt tööle panna, võttes aluseks üksikasjad, mille kirjanik on raamatu lehekülgedel avaldanud.

Väga hea on koos sõpradega raamatute üle arutleda, sest kui pead mõtlema, kas raamat oli kirjutatud hästi või halvasti, kas karakterid käitusid usutavalt ja kas lugu kulges sujuvalt, oled samal ajal sunnitud oma analüütilist mõtlemist treenima. 

Suurem keskendumisvõime

Internetikeskses maailmas üritatakse tähelepanu rebida korraga väga mitmes suunas ning paljud ei jõua isegi uudiseid lugedes pealkirjast või sissejuhatusest kaugemale. Kiire ühelt teemalt teisele hüplemine aga tekitab stressi ja pärsib keskendumisvõimet. Kui loed raamatut, on kogu tähelepanu pühendatud ühele loole ning sul on võimalus sukelduda kõikidesse pisikestesse detailidesse.

Parem kirjutamisoskus

Hästi kirjutatud teoste lugemine avaldab märkimisväärset mõju sinu enda väljendusoskusele ja kirjutamismaneerile. Nii nagu muusikud mõjutavad üksteist ja kunstnikud kasutavad eelmiste meistrite tehnikaid, õpivad ju ka kirjanikud teiste teoseid lugedes kirjutama.

Kokkuvõtteks

Iga kirjaoskaja jaoks leidub sobiv lugemisžanr ja ükskõik, kas sinu maitse on klassikaline kirjandus, luule, elulood, eneseabiraamatud, krimijutud või armastusromaanid, on nende lugemisest kasu mitmel erineval moel.

Pane arvuti kinni, võta raamat kätte ja muuda oma elukvaliteet paremaks! Palju häid raamatuid leiad siit.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid