Käsiraamatus on iga kuu alla koondatud nimekiri töödest, millele võiksid sel perioodil tähelepanu pöörata. Nimekiri aitab toimetusi paremini ette kavandada ja soovi korral märkida, et oled selle töö juba ära teinud. Iga kuu alt leiad ka rohkesti praktilist nõu ja nippe, mis vastaval perioodil marjaks ära kuluvad. Siinkohal mõned raamatust võetud näited, mida ja kuidas teha septembris.
Hangi istikuid targalt
Suve lõpul võib istikuäris silma jääda ka mõni dekoratiivsete viljadega taim, mis just selle pärast meeldima hakkab. Sügisel on kaval osta viljapuid, sest mõnel sordil võivad esimesed viljad juba küljes olla ja neid saab hiljem kodus maitsta. Varasügisel on parim aeg osta ja istutada kevadel varakult kasvu alustavaid või õitsevaid taimi: näiteks forsüütiaid, pajusid ja sõstraid. Kuna sügised on meil muutunud pikaks ja mahedaks, saavad taimed külmadeni rahulikult juurduda ning kevadel ilma soojenedes kohe kasvu alustada. ida kontrollida istikut valides?
Heida terane pilk lehtedele ja kindlasti ka lehtede alumisele küljele, et avastada võimalikud kahjurid.
Kui leheservad on kuivanud, istik on niiskest mullast hoolimata kergelt närbunud, lehestik tundub haiglaselt kollakas või lehtedel on ebamääraseid laike, siis on taim tõenäoliselt haige.
Puudel ja põõsastel uuri lähemalt võrseid: kui kasvud on veel rohtsed, ei jõua need enne külmi piisavalt puituda ning taim võib talvel kahjustuda.
Kui juured kasvavad poti põhjal olevatest aukudest pikalt välja, on pott jäänud taimele väikeseks. Liiga kaua pitsitatud olekus olnud juured ei pruugi uues kasvukohas hästi kohaneda ja taim juurdub halvasti.
Lihtne tarkus õunakorjajale
Õigel ajal koristatud õunad säilivad ja maitsevad paremini. Õuna küpsusastmed on järgmised: toores – koristusküps – tarbimisehk söömisküps – ülevalminud. Enneaegu nopitud õun on tuima maitsega, aroomitu ja närbub kiiresti. Ülevalminult korjatud vili muutub aga ruttu jahuseks, kaotab hea maitse ja säilib halvemini. Suvisordid koristatakse söömisküpselt, sügis- ja talisordid aga koristusküpselt. Suvisortidel langeb koristus- ja tarbimisküpsus peaaegu ühele ja samale ajale – augustist kuni septembri lõpuni. Sügissordid püüa koristada septembri viimaseks dekaadiks, talisordid kuu lõpul.
Septembri keskel saavad koristusküpseks sügissordid, kuu lõpus talisordid. Enne suurt õunavõtmist otsi varakult välja korvid, kastid, pingid ja redelid.
1. Kõigepealt korja puult need õunad, mida ulatad võtma maas liikudes.
2. Teine ring kõrgemalt noppimiseks tee pingil või taburetil seistes.
3. Lõpuks säti puu alla redel ja kogu kokku ladvas olev saak.
4. Vastupidises järjekorras ehk siis ülalt alustades võib redelit sättides üksjagu ilusaid õunu maha variseda. Alla potsatanud õunad korja eraldi kasti, sest need on saanud muljuda, lähevad varsti plekiliseks ega kõlba pikemaks säilitamiseks.
5. Enne hoiuruumi viimist hoia õunakaste umbes nädal aega õhurikkas ruumis, kus õunad „higistavad” ja kattuvad vahakorraga, tänu millele säilivad paremini. Selle aja jooksul tulevad esile ka kahjustused ning hoiustamiseks sobimatud õunad saab välja korjata.
Miks marjapõõsaid sügisel lõigata?
Kui septembri lõpul aiatöödeks rohkem aega jääb, tasub sõstra- ja tikripõõsad üle vaadata ning neile hoolduskuur teha. Sügisene lõikus on soojemate ilmade tõttu aednikule mugavam ja kevadeks jääb vähem tööd. Haigete või kahjuritega okste eemaldamine ja põletamine vähendab võimalust neil talvituda ning kevadel edasi areneda. Sügisene põõsalõikus ei vähenda taime talvekindlust. Vanemal põõsal lõika välja ka vanemaid oksi. Harvendamine hoiab põõsa noorena ning annab jõudu suurema saagi valmistamiseks. Hõredamas võras liigub õhk ning väheneb ka niiskust armastavate seenhaiguste oht. Oksad lõika maapinna lähedalt ilma tüügast jätmata. Langenud lehtede riisumine, mulla kerge kobestamine ning kõdusõnniku või kompostmullaga segamine soosib samuti tervemate ja tugevamate põõsaste kasvamist.
Kui tahad lugeda kõiki 260 nõuandvat nuppu + 12 kuu aiatööde loetelu + saada endale raamatus oleva aiatööde märkmiku koos taimelauaga, siis telli raamat siit.