Ilukirjanduse parimad palad, mida sellel kevadel ja suvel kindlasti lugeda

Merilin Piirsalu
12.05.2023
Raamatud, mis teevad elu põnevamaks
Raamatud, mis teevad elu põnevamaks | Foto: Merilin Piirsalu

Kui otsid huvitavat lugemist päikeseliseks nädalalõpuks või pikemaks puhkuseks, siis see artikkel on sulle. Vesta Raamatute valikus leidub ilukirjandust igale maitsele ning siin on seitse soovitust.

Humoorikas ja liigutav romaan

Trevor Dolby „Maja kiriku kõrval“ on humoorikas ja südantliigutav ajaviiteromaan, mis viib lugeja kaunisse restaureeritud majja Lõuna-Prantsusmaal Languedocis. Selle laguneva maja ostis hetkeemotsiooni ajel londonlastest abielupaar. Neile oli see armastus esimesest silmapilgust. Tasahaaval saab majast nende käte all kodu. Nad peavad hakkama saama keele, üleujutuste ja jäiste talvedega. Nad leiavad sõpru ja kogevad südamevalu.

Aegamööda õpivad perekond ja kohalikud üksteist tundma ning alatasa kiirest elust hõivatud inglased avastavad rahulikumad rõõmud: tüümiani- ja lavendlilõhna, päikesest köetud kivimüüride soojuse, tihetähised ööd, mägede vaikuse, ajaloo ja mälu olulisuse, naeru vabastava jõu ja viigimarjamoosi saladuse. „Maja kiriku kõrval“ on armastuskiri – majale, külale, maale – väljastpoolt tulnult, kes avastab, et on võimatu end võõrana tunda, kui sind võetakse vastu nii, nagu oleksid koju jõudnud. Vanad majad ei kuulu inimestele. Inimesed kuuluvad majadele.

Mänguline elulooromaan

Hinnatud soome nüüdiskirjaniku Jari Järvelä provotseeriv ja mänguline elulooromaan „Aino A.“ räägib Aino Aaltost, naisest ikoonilise arhitekti Alvar Aalto kõrval ja varjus. Aino ja Alvar Aalto loomingulisest koostööst on räägitud palju, ent märksa vähem kõneldakse naisest, kes talus vankumatult abikaasa edevust, kõrvalhüppeid ja taktituid prohmakaid. Elati meeste ajastul ja arhitektikutset ei peetud naisele jõukohaseks. Kes teab, kui mitu Aino projekteeritud hoonet – legendaarsetest Arteki mööbliesemetest rääkimata – kirjutatakse veel tänapäevalgi Alvari kontole! Jari Järvelä sukeldub teemasse Aino vaatepunktist. „Aino A.“ on tragikoomiline, kuid ennekõike hämmastavalt eluline kummardus kuulsa arhitekti varju jäänud tagasihoidlikule ja erakordselt andekale naisele.

Põnevuslugu metsikus looduses

Charlotte McConaghy „Kord olid hundid“ on unustamatu lugu naisest, kes meeleheitlikult püüab päästa neid, keda armastab – kui talle kunagi pelgupaika pakkunud metsik loodus teda enne alla ei neela. Peategelane Inti Flynn saabub koos kaksikõe Aggiega Šotimaale, kus talle alluva bioloogide rühma ülesandeks on asustada kõrgmaa kaugemasse nurka neliteist hunti. Ta loodab terveks ravitseda mitte ainult sureva maastiku, vaid ka Aggie, kes on õdesid Alaskalt põgenema sundinud kohutava saladuse tõttu vaimselt õrnas seisus.

Ka Inti pole enam see, kes ta kunagi oli, sest on lähedalt näinud kahju, mida inimesed nii metsikule loodusele kui üksteisele põhjustavad. Kuid huntide võime ellu jääda ja hakkama saada üllatab kõiki ning Intigi muutub usaldavamaks. Kui aga leitakse surnud farmer, on talle selge, keda kohalik rahvas süüdistama hakkab. Suutmata huntide süüd uskuda, langetab Inti hulljulge otsuse neid kaitsta. Ent kui hundid farmerit ei tapnud, kes siis? Ja mida teha, kui peamiseks kahtlusaluseks on mees, kellesse Inti armuma hakkab?

Muhe aednikukrimi

Mona Nikolay „Rooskapsas ja surnud peet“ on ühe Berliini aiandusühistu elu käsitleva humoorika krimisarja esimene raamat. Endine politseinik Manfred Nowak ehk Manne on just alustanud rõõmsalt uut aiandusaastat aiandusühistu Harmoonia esimehena, ent tema ja kogu ühistu rahu saab rikutud. Segaduse tekitavad Manne vastsed naabrid Eike ja Caro von Ribbek, kes tulevad otsekui teisest maailmast. Neil ei ole aiandusest ilmselgelt aimugi ja nad toovad Manne aasta esimeste grillvorstide juurde külakostiks kinoasalatit! Nagu poleks sellest veel küllalt, leitakse nende köögiviljapeenrast laip. Politsei kahtlus langeb Mannele, sest mõrvatu oli tema endine aianaaber ja parim sõber, kellega ta oli mõni kuu tagasi riidu läinud. Uus naabrinaine Caro on aga veendunud, et Manne on süütu ning nad hakkavad koos asja uurima.

Psühholoogiline põnevik

Catherine Ryan Howardi psühholoogiline põnevik „Põgene!“ on leidliku süžee ja omanäolise ülesehitusega lugu, mis viib lugeja otse õudusfilmi võtteplatsile.

Loo peategelane on endine seriaalitäht Adele Rafferty, kelle aastatagused filmivõtted lõppesid skandaaliga. Ta kolis Iirimaalt Ameerikasse, kus lootis oma karjääri uuesti üles ehitada, kuid paraku pole tal õnnestunud isegi reklaamides rolli saada. Siis kutsutakse teda päris viimasel sekundil osalema uues õudusfilmis. Kui ta jõuab võtteplatsile keset metsa, hakkab üsna pea juhtuma kummalisi asju ning ühel hetkel seisab kangelanna valiku ees, kas põgeneda või paigale jääda. Ja kumbki võimalustest ei paista kuigi hea.

Pöörane meditsiinikrimi

Jack Jordani „Ära tee kahju“ on ülipõnev ja nutikas meditsiinikrimi, milles tunnustatud südamekirurg Anna Jones seisab koletu valiku ees: kas päästa poja või patsiendi elu. Tema kaheksa-aastane poeg Zack on nimelt pantvangi võetud ja röövijad lubavad poisi tagasi anda vaid siis, kui naine tapab südameoperatsiooni varjus ühe mõjuvõimsa poliitiku. Arstina teab Anna, et tema ülesanne on päästa oma patsient, kuid emana teab ta, et peab tapma. Ta on sunnitud mõrva toime panema, muidu ei näe ta oma poega enam kunagi. Aga kuidas seda teha nii, et keegi kahtlustama ei hakkaks?

Õudusromaanide klassika

Ira Levini „Rosemary laps“ ilmus esmakordselt aastal 1967, kuid suudab tänagi lugeja samamoodi enda külge köita nagu 56 aastat tagasi. Just see klassikaline õudusjutt pani ka aluse žanri ülemaailmsele edule. Raamatu põhitegelasteks on värske abielupaar Rosemary ja Guy Woodhouse, kel avaneb kauaoodatud võimalus kolida Bramfordi, vanasse New Yorgi kortermajja. Bramfordil on küll omal ajal olnud pahaendeline maine, aga Rosemary armub müügil olevasse korterisse esimesest pilgust ning kummalised kuulujutud teda ei häiri. Noored kolivad uude koju ja naine asub seda innukalt sisustama. Kui Rosemary jääb lapseootele, tundub elu veelgi roosilisem. Siis ilmuvad aga mängu salapärased naabrid, rasedus ei kulge päris oodatult ning hakkab tunduma, et midagi kohutavat on saabumas.

Suurema valiku soodsat ilukirjandust leiad siit.

Sarnased artiklid