Inspireerivad kokaraamatud sobivad jõulukingiks nii algajale kui ka oskajale

Foto: Merilin Piirsalu
29.11.2022
Inspireerivad kokaraamatud
Inspireerivad kokaraamatud | Foto: Canva

Kokaraamatud on suurepäraseks kingituseks nii kirglikule kokkajale, kes otsib uut inspiratsiooni, kui ka algajale perenaisele, kes vajab pisut nõu ja juhendamist. Selleks et kingituse tegija jaoks elu pisut lihtsamaks teha, valisime välja viis kokaraamatut, mis kingikotti passivad.

Magus luksus

Verivärske „Magus luksus“ on Franziska Königi ja Simone Ruthsi raamat, kus romantika kohtub küpsetuskunstiga: imeliselt kaunistatud koogid, maagilised illustratsioonid ja fantastiliselt kaunid fotod.

Elu on ju ilus, aga veelgi ilusamaks teeb selle maitsev küpsetis, mille valmistamiseks saab ahvatlevaid ideid just sellest raamatust. Suussulav hõrgutis muudab magusaks nii väiksed kui ka suured hetked, ükskõik kas tegemist on pärastlõunase pausiga Madeleine´i koogikestega kohvi kõrval või hoogsa sünnipäevapeoga, kus pidulik pistaatsiatort süüakse ära otsekohe, kui sünnipäevalaps on küünlad ära puhunud ... Olgu siis armsatele inimestele või hoopis iseendale – koogid, koogikesed, tordid ja muud küpsetised selles rikkalikult illustreeritud raamatus on ühekorraga silmarõõm, maitsenauding ja hingekosutus. Siin leidub nii lihtsaid retsepte, koogilugusid kui ka killukesi naljakatest juhtumitest.

Suveköögid. Retsepte ja mälestusi igast Ukraina nurgast

Käesoleva aasta jooksul on Ukraina jõudnud väga paljude inimeste mõtetesse ja südamesse ning paljudel on tekkinud suur huvi selle kauni ja kannatava maa kohta rohkem teada saada. Kokaraamat on sageli üks parimaid viise, et avastada mõnda riiki ilma kodust väljumata. Suurepäraseks tõestuseks on Olia Herculese „Suveköögid. Retsepte ja mälestusi igast Ukraina nurgast“.

Olia elab nüüd küll Londonis, aga sündinud on ta Ukrainas ja seal möödus ka tema lapsepõlv. Olia meenutab oma juttudes aega, mil paljudes Ukraina majapidamistes olid veel alles suveköögid – väikesed ehitised peamaja kõrval, kus inimesed valmistasid maitsvaid roogi ja säilitasid suviseid puu- ja köögivilju talvekuudeks. Just suveköögist sai soojal ajal kodu süda.

Kuigi raamatu pealkiri räägib suveköökidest, ei puuduta see ainult suvist kokkamist, vaid sealt leiab sobivaid retsepte igaks hooajaks. Üks suur pluss ongi retseptide mitmekesisus, kokku on neid koguni 100. Need on südamega kirja pandud, üksikasjalike ja lihtsate juhistega ning igaühele leidub midagi – puljongeid, suppe, marineeritud ja kääritatud toite, küpsetisi jne. On lihtsaid retsepte algajatele kodukokkadele ja suuremaid väljakutseid pakkuvate roogade valmistamise juhiseid tõsisematele kokandushuvilistele.

Küpsetamise rõõm

Kui tubli perenaine tahab ette võtta korraliku küpsetamise, siis on suureks abiks külluslik kokaraamat „Küpsetamise rõõm“, mille autoriks on käsitööpagar Dee Rettali. Ta on küpsetanud ja lihvinud oma retsepte aastakümneid – ikka selleks, et tuua unustatud käsitööoskuste abiga esile parim maitse. Dee Londoni pagariäris valmivad saiad ja koogid erinevad nagu öö ja päev tänapäeva masstoodangu küpsetistest, mis on täis lisatud suhkrut ja kunstlikke toidulisandeid. Raamatu autor on välja töötanud kaks ainulaadset tehnikat: esiteks kasutab ta taina tegemiseks kääritatud võid või käivitajat ja teiseks kääritab ta enne küpsetamist ka tainast ennast. Mõlemad põnevad ja lihtsad lähenemisviisid toovad küpsetistesse ainulaadse maitsesügavuse, mida toetavad ka teised aeglaselt kulgevad käsitöömeetodid, nagu puuviljade leotamine ja ürditõmmiste valmistamine. See on küpsetamise tipptase, mille juured ulatuvad Dee lapsepõlvekülla Iirimaal, kus hooajaline ja jäätmeteta küpsetamine oligi eluviis. Raamatu 90 retsepti äratavad selle taas ellu – nüüd juba täielikult tänapäevasel viisil.

Kirgliku kokkaja parimad kodused toidud

Süüa tuleb teha nii argi- kui ka pidupäevadel ning mida tervislikumad ja mitmekülgsemad on retseptid, seda õnnelikumad on perenaised. Marika Vingissare koostatud „Kirgliku kokkaja parimad kodused toidud“ pakub maitsvaid retsepte kiirete tööpäevade hommikuks, lõunaks ja õhtuks ning pidulikeks puhkudeks. Valikus leidub suppe, salateid, pirukaid, kala- ja liharoogasid ning magustoite. Kasutatud on eestlase toidulaual tuttavaid toiduaineid, aga ikka mõne vahva nüansiga või põnevas koosluses. Näiteks kapsasalatile pakutakse lisandiks avokaadokastet ja ahjuhautises pannakse kokku peet ja oder. Raamatu üldine sõnum on, et tervislik toit ei pea olema igav ja maitsetu, vaid mitmekesine ja nauditav ning kõige tervislikum on alati valmistada oma söök ise.

Toorjuustu- ja šokolaadikoogid

Põhjuse koogi küpsetamiseks leiab alati, olgu selleks sünnipäev, jõulupühad või lihtsalt üks tore päev. Rootsi toiduajakirjaniku ja kokaraamatute autori Lena Söderströmi imekaunis raamat „Toorjuustu- ja šokolaadikoogid“ vallutab iga koogisõbra südame. Kaante vahel kohtuvad šokolaad ja toorjuust, sest kui šokolaadikook võib olla mõnusalt šokolaadine, pehme ja siidine, siis toorjuustukook on kreemjas ja mureda põhjaga.

Iga kokaraamatu pool võlu peitub isuäratavates piltides. Kui siinsed koogid näevad fotodel välja tõelised meistriteosed, siis nende valmistamine on ometi lihtne. Tore on ka see, et raamatus leidub kookide retsepte, mida küpsetama ei pea, näiteks küpsetamata smuuti-toorjuustukook. Retseptide järgi võib ka valmistada ümmargusi vormikooke, näiteks külmutatud toorjuustukook Baileysi ja valge šokolaadiga, või väiksemaid koogikesi, näiteks pehmeid šokolaadikoogi trühvleid. Mmmmm.... mida iganes kokkaja valib, viib see sööjatel keele alla. Ainuke probleem on see, et kui kõik retseptid on nii ahvatlevad, siis millisest koogist alustada?

Artikli märksõnad: