„Kõige toredam on ikka Sommerbys“ – parim suvelugemine kogu perele

Merilin Piirsalu
27.06.2024
Kõige toredam on ikka Sommerbys
Kõige toredam on ikka Sommerbys | Foto: Merilin Piirsalu

Saksa kirjaniku Kirsten Boie Sommerby raamatusari on ühteaegu seikluslik, humoorikas ja südamlik lugemine. Tänavu suve hakul ilmus sarja neljas osa „Kõige toredam on ikka Sommerbys“.

Raamatute peategelased on teismeline Martha ning tema väiksemad vennad Mikkel ja Mats. Nende seiklused toimuvad vanaema juures Sommerbys. See on vaikne koht mere ääres, kuhu kõikide mugavustega tänapäeva elu ei ole veel päriselt kohale jõudnud. Vanaema Inge juures pestakse nõusid käsitsi, maja köetakse puudega ning peetakse loomi ja pannakse purki aiasaaduseid. Linnas üles kasvanud laste jaoks on see täiesti teine maailm. Ka vanaema Inge oma sirgjoonelisuse, väga kindlate põhimõtete ja nõudmistega pole nende jaoks päris tavapärane. Küll aga saavad lapsed väga hästi aru, et karmi koore all peitub hell süda.

Kui sarja esimeses osas saavad Martha, Mikkel ja Mats teada, et neil üldse on Sommerbys vanaema, teises osas veedavad nad seal oma sügisvaheaja ja kolmandas jõulud, siis neljandas osas lähevad nad vanaemale külla lihavõteteks. Tegelikult tahavad vanemad sõita Martha, Mikkeli ja Matsiga Gomerale, aga lapsed ei ole sellega päri – nemad ihkavad vanaema juurde, sest Sommerbys on lihtsalt liiga tore.

Niipea, kui kolm last maale jõuavad, hakkab muidugi ühte ja teist juhtuma, sest Sommerbys kord juba on nii. Ees ootavad seiklusrikkad päevad, kust ei puudu põgenenud printsess, uus lemmikloom, paadisõidud merel ja väike lahendamist vajav hädaolukord kohvikus. 

Ükski lehekülg selles raamatus ei ole igav. Laste ja vanaemaga on väga lõbus ja põnev, sest igaüks saab asjadest omamoodi aru ning mängu tulevad ka mõned saladused.

Autor kirjeldab suurepäraselt laste omavahelist sidet ning perekonna ja lähedaste inimeste tähtsust, tutvustades samas ka loomi, loodust ja erinevaid vaatenurki elule. Ta oskab näidata, mida võivad lapsed mõelda ja tunda, kui vanemad hakkavad lahutama või kuidas neile näivad kõrvalt vanemate inimeste suhteprobleemid. Miks ometi vanaema ei abiellu oma austaja Krischan Boyseniga, kuigi nad kihlusid juba jõulude ajal? Või miks ema-isa ja vanaema vahel tunduvad suhted jäised, kuigi nad räägivad üksteisega viisakalt?

Humoorikalt on kirjutatud, kuidas erinevad inimesed suhtuvad eri olukordadesse, näiteks sellesse, kui keegi otsustab hakata veganiks nagu Martha. Igal juhul oskasb Kirsten Boie asjadest rääkida sedaviisi, et mõistetavad on kõikide osapoolte vaatenurgad. Tore on, et lapsed saavad Sommerbys olla lihtsalt lapsed. Nad avastavad loodust ning kogevad, mida tähendavad sõprus, abivalmidus ja solidaarsus. Sommerby on koht, kus igaüks saab elada omaenese elu, aga kui kogukonnas jääb keegi hätta, siis tullakse appi nagu üks mees.

Kõik Sommerby lood tekitavad väga hea tunde. Seal on killuke nostalgiat, südamlikke suhteid, humoorikaid juhtumeid ja südamevalu ning õnnetunnet: On selline tunne, nagu tuleks õnne lihtsalt sisse hingata. Niisugune peabki kevad olema, mõtleb Martha.

„Kõige toredam on ikka Sommerbys“ on armastatud raamatusarja neljas osa. Varem on ilmunud „Suvi Sommerbys“ (2022), „Tagasi Sommerbys“ (2023) ja „Sommerby kogu eluks“ (2023) ning retseptiraamat „Igatsus Sommerby järele“ (2023).

Sarnased artiklid