Kuidas õppida nagu proff?

Merilin Piirsalu
29.04.2022
„Õpi nagu proff“ on hea abiline nendele, kes soovivad oma aju tõhusalt kasutada
„Õpi nagu proff“ on hea abiline nendele, kes soovivad oma aju tõhusalt kasutada | Foto: Canva

Kevad ja suve algus on kooliõpilastele ja tudengitele pingeline aeg, sest õppeaasta hakkab lõppema ja ees seisavad mitmesugused eksamid. Kui õppimiseks kulub liiga palju aega, ent tulemused valmistavad ikkagi pettumust, loetut on raske meelde jätta või lükkate õppimist muudkui edasi, siis võib abi otsida käsiraamatust „Õpi nagu proff“.

Igas vanuses õppijatele mõeldud käsiraamat sisaldab neuroteadusel ja kognitiivpsühholoogial põhinevaid parimaid ajakohaseid nõuandeid edukaks õppimiseks. Kui järgida toodud soovitusi, siis saate iga õpingutele kulutatud minuti maksimaalselt ära kasutada – ükskõik mida te siis õpite.

Iga peatükk käsitleb ühte õppimisega seotud olulist teemat.

  • Kuidas pingsalt keskenduda ja ajaraiskamist vältida
  • Kuidas seisakuid ületada
  • Kuidas õppides sügavuti minna
  • Kuidas töömälu võimalikult palju suurendada – ja paremaid märkmeid teha
  • Kuidas õpitut meelde jätta
  • Kuidas vaistu arendada ja kiiresti mõelda
  • Kuidas näidata üles enesedistsipliini, isegi kui teil seda pole
  • Kuidas ennast motiveerida
  • Kuidas tõhusalt lugeda
  • Kuidas eksamitel särada

Aga tegelikult ei ole „Õpi nagu proff“ ainult nendele, kes koolitükke õpivad või eksamiteks valmistuvad. Nii mõnedki raamatus toodud nõuanded ja põhimõtted sobivad ka muudes eluvaldkondades kasutamiseks. Võtame näiteks peatüki, mis räägib enesedistsipliinist: kui rakendate selles kirja pandud soovitusi, siis saate lihtsama vaevaga tehtud ka mõne tüütu kodutöö või ettekande töökoosoleku jaoks.

Enesedistsipliin tähendab enesekontrolli, et suudaksite pikaajaliste eesmärkide nimel kiusatusi ja hetkelisi häireid trotsida. Kui teil on vaja midagi teha, aga perekond ja sõbrad viivad teid pidevalt kiusatusse, et veedaksite pigem aega nende seltsis, võib päästjaks osutuda just enesedistsipliin.

Vähestel on aga nii palju enesedistsipliini, kui nad sooviksid. Me viivitame töö kallale asumisega, langetame impulsiivseid otsuseid ja laseme kiusatustel endast kergesti võitu saada, kuigi kahetseme seda hiljem. Kahju küll, aga enesedistsipliin on napp vara ning selle kasvatamiseks pole olemas lihtsat ja kiiret moodust. Küll aga on olemas abistavaid meetodeid.

Siinkohal jagataksegi raamatus häid nippe, mis aitavad kiusatustele vastu panna. Esiteks, kui tahtejõudu napib või see puudub täiesti, tuleb õigete valikute langetamine muuta enda jaoks lihtsamaks. Kui teie jaoks on iga kord koju jõudes väga raske koduste ülesannetega pihta hakata, siis proovige seda: kui olete õppimise lõpetanud, sättige töölaud juba järgmiseks päevaks valmis. Tehke laud puhtaks, avage raamat õigelt leheküljelt ning asetage pliiats ja kõik muud asjad juba selle kõrvale valmis.

Teiseks tuleks kõrvaldada kõik segajad ja kiusatusse viivad elemendid. Põhimõtteliselt tähendab see näiteks seda, et kui mobiiltelefon segab õppimist, siis jätke see teise tuppa. Ja kui toidupoodi minnes ajavad maiustused teid alati kiusatusse, hakake seal käima ainult kord nädalas ja pärast sööki.

Kolmas töötav nipp on teha konkreetne plaan. Oletagem, et peate nädalavahetusel õppima esmaspäevaseks suureks eksamiks. Samal ajal aga toimub kõikvõimalikke teisi tegevusi, millest tahaksite osa saada. Edu tõenäosus on suurem, kui teete plaani millal, kus ja mida kavatsete õppida. Näiteks plaanite õppida laupäeval ja pühapäeval raamatukogus kella kümnest kella kuueni. Lisaks kasvatab edu tõenäosust seegi, kui mõtlete juba ette, kuidas kiusatusele reageerida. Oletagem, et sõber kutsub teid peole. Siis võite kujutleda end vastamas, et ei saa tulla, sest teil on teised plaanid.

Neljandaks ei tohi unustada akusid laadida. Kui planeerite puhke- ja preemiahetked oma päevaplaani – näiteks, õhtul kella kuuest üheksani ma tööd ei tee – saate kohustustega tegeledes paremini keskenduda.

„Õpi nagu proff“ on hea abiline nendele, kes soovivad oma aju tõhusalt kasutada, õppida efektiivsemalt ja oma õppeprotsesse parandada. Raamatu autorid on inseneriteaduste professor Oaklandi ülikoolis dr Barbara Oakley, PhD, PE, ja Olav Schewe – õppimist hõlbustavat tehnoloogiat arendava idufirma Educas asutaja ja juht. Kuna nemad ise pidid omal ajal õppides kõvasti vaeva nägema, töötasid nad välja neuroteadusel ja kognitiivsel psühholoogial rajanevad tehnikad, mis aitavad meisterlikult toime tulla igasuguse materjaliga. Raamatus esitletud kiirkursuse abiga saate parandada oma õppimisvõimet. Kursus toetub paljude oma ala ekspertide soovitustele ning seda on aidanud lihvida tuhanded üliõpilased. Edukad õppijad suhtuvad õppimisse kriitilise meelega, et kindlaks teha, millal ja kuidas kasutada oma mõistuse tööriistu ja panna oma aju tööle parimal võimalikul moel. See raamat aitab teil teha sama.

Õpi nagu proff

Barbara Oakley

Olav Schewe

Tõlkinud Aet Süvari

160 lk, 148x210, pehmed kaaned

Artikli märksõnad: