Laste suur lemmik – „Saurusepere“ raamatusari

Merilin Piirsalu
18.03.2024
"Saurusepere" raamatud
"Saurusepere" raamatud | Raamatute kaanefotod: Lars Rudebjer Foto: Canva

Väikeste raamatusõprade suureks rõõmuks on „Saurusepere“ lugude sarjas ilmunud kaheksa raamatut. Seikluslikud jutud ja lustakad pildid pakuvad nii põnevat lugemist kui ka toredat vaatamist.

„Dinosaurused on suurimad loomad, kes on kunagi Maa peal elanud. Nad asustasid meie planeeti üle 150 miljoni aasta. See on väga pikk aeg. Inimene on siin elanud ainult kaks-kolm miljonit aastat. See vahe on ju üüratu! Dinosaurused surid välja umbes 65 miljonit aastat tagasi. Keegi ei tea päris täpselt, miks. Võib-olla sai neile saatuslikuks võimas vulkaanipurse või siis tabas maakera komeet,“ - selliselt kõlab dinosauruste loo sissejuhatus.

Jah, päriselt on dinosaurused välja surnud, aga raamatu kaante vahel on nad taas ellu äratatud. Norrakatest autoritel Lars Mæhlel ja Lars Rudebjeril on see suurepäraselt õnnestunud. Nad on loonud vahva perekonna Türannosaurus Rexi, kuhu kuuluvad mamma, papa, vennad Robin ja Rasmus ning vanaema, kes kõik elavad suure ja kohati ohtliku rabametsa külje all.

Loo peategelasteks on Rasmus Rex ja Tom Troodon. Rasmus on pisut murelik kuueaastane dinosaurus, kelle parim sõber Tom meelitab teda ühtelugu seiklustesse, mis kipuvad olema kas natuke koledad, hästi palju põnevad või mõlemat kokku. Tom on samuti kuuene, kuid miski ei löö teda rööpast välja! Rasmuse vanem vend Robin aga püüab omakorda nooremat venda haneks tõmmata ning esitab talle mitmesuguseid väljakutseid, sest teab, et tollel on oma argliku loomu tõttu neid pisut keeruline täita. Vürtsi ja huumorit lisab lugudesse vanaema, kellel on kombeks oma lapselapse sõpru alla neelata. Õnneks oskab ta neid elavana uuesti välja sülitada.

Sarjas on ilmunud seitse raamatut: „Saurusepere. Muna“, „Saurusepere. Ujumisvõistlus“, „Saurusepere. Reis“, „Saurusepere. Aardejaht“ , „Saurusepere. Parim sõber“, "Saurusepere. Järvekoletis" ja "Saurusepere. Saladus.". Neid lugusid võib lugeda igaühte eraldi, aga võib ka nautida kui muhedat seiklusjuttude sarja.

Igatahes pakuvad sauruselaste tegemised võimaluse kaasa elada vahvatele seiklustele. Näiteks aardejahi loos leiavad Rasmus ja Tom Rexi koopa juurest põõsast salapärase aardekaardi. Hinnaline varandus tundub olevat peidus rabametsa sügavuses, kuhu lastel ei ole lubatud minna. Rasmus puikleb vastu ega taha aardejahile mõeldagi, sest kõige taga võivad ju olla ohtlikud saurusepiraadid. Kuid Tom suudab teda lõpuks veenda kaasa tulema. Teel peavad nad mööda saama mitmest takistusest. Kas neil õnnestub aardekirst leida? Ja mis veelgi tähtsam – mis seal kirstus õieti on?

Ühe suurima väljakutse ees seisab Rasmus aga viiendas loos. Teda äratab hommikuti alati Tom, kuid ühel hommikul sõpra ei tule. Mis on juhtunud? Kas vanaema on Tomi jäädavalt alla neelanud või on juhtunud midagi muud saatuslikku? Rasmus asutab end suurest hirmust hoolimata minema üksi jubedasse rabametsa, et oma parimat kamraadi otsida. Asja ei muuda sugugi paremaks papa Rexi hoiatus, et metsas on just nähtud üht hirmuäratavat lendavat dinosaurust.

Mismoodi lood lahenevad, peab juba lugema raamatutest. Kindel on see, et põnev on, üllatusi on ja nalja saab ka! Lisaks põnevusele ja naeru pugistamisele annavad sauruselood lastele võimaluse asetada end pisut tagasihoidliku ja pelgliku Rasmuse või hoopis uudishimuliku ja julge Tomi rolli ning mõelda, kas ja kuidas nemad ise oleksid sellises olukorras käitunud.

Need on kindlasti lood, mille ette lugemist nõuavad lapsed mitte üks ega kaks korda, vaid rohkem. 

Saurusepere raamatud ja palju teisi lustakaid lasteraamatuid saad 24. märtsini soodushinnaga tellida siit.

Sarnased artiklid