AINULT ÜKS OTSUS
Laisa geeniuse esimene põhimõte
Selle avaldusega ei üllata ma ilmselt mitte kedagi, aga varem vihkasin ma esmaspäevi.
Mõnikord läksin neile vastu laisa „tulgu, mis tuleb“ suhtumisega ja tihkusin seejärel külmaks läinud kohvitassi taga nutta, kui sündmused minu ümber omasoodu lahti rullusid.
Teinekord läksin esmaspäevadele vastu sihikindla geeniusena. Terve pühapäeva veetsin paaniliselt uude kalendermärkmikku sissekandeid kribades, planeerides sinna kõik toidukorrad, joodud veeklaasid, eesootavad ülesanded, igatunnised piiblisalmid. Põhimõtteliselt ei viinud ma neist midagi ellu.
Laisad esmaspäevad ei toiminud, sest ma ei teadnud, mida teha ja geniaalsed esmaspäevad ei toiminud, sest mul oli liiga palju teha. (Mõlemad esmaspäevad sisaldasid aga sageli rohkelt Oreo küpsiseid.)
Siis jõudsin aga esmaspäevade (ja paljude teiste probleemide) lahendamisel laisa geeniuse esimese põhimõtteni: ainult üks otsus.
KÕIGE LIHTSAM VIIS, KUIDAS AJULE PUHKUST ANDA
Otsustamist puudutavaid teadusuurimusi on rohkelt ning neid on keeruline sõnaselgelt kokku võtta, aga selge on see, et me langetame palju otsuseid. Rohkelt. Pidev otsuste langetamine ongi üks põhjuseid, miks teil ei jagu energiat tegeleda asjadega, mis teile korda lähevad. Kui avastate aga, kuidas teha ainult üks otsus ning selle juurde enam mitte kunagi tagasi tulla, tekib ajul kohe rohkem mänguruumi.
Te ehk arvate, et ennetavate otsuste langetamises on midagi robotlikku, kuid autopiloot muudab teid robotiks ainult juhul, kui jäätegi seda kasutama. Ühekordsed otsused ebaolulistes asjades aitavad aju säästa olulisteks asjadeks. See on laisa geeniuse meetod, mille kasutegurit kogete koheselt.
LAISA GEENIUSE ÜKS OTSUS, MIS AITAS LAHENDADA ESMASPÄEVA MURED
Vihkasin esmaspäevadega kaasnevaid pingeid, sest mul oli tunne, nagu tuleks kõik otsused taas nullist peale ette võtta. Korraga ei teadnud ükski mu pereliige enam, mis käib ülal, mis all, mida süüakse hommiku- ja mida õhtusöögiks või kuidas kooliminekuks sobivalt riietuda. Pingevabal laupäeval tundusid need kahevahelolekud talutavad, kuid mitte toimekal esmaspäeval.
Kuna esmaspäeva ei saanud lihtsalt kalendrist ära kaotada, tuli mul muuta suhtumist sellesse. Alustasin oma riietusest. Kostüümi valik on vaid osake kogu mõttetööst, ent nõuab sellegipoolest mõtlemist ja nii valisin esmaspäevadeks välja riietuse ega mõelnud enam selle peale. Käsi südamel, ma olen igal esmaspäeval viimase kolme aasta jooksul sama riietust kandnud. (Must ja teksa. Külma ilmaga: mustad teksad ja nööpidega särk. Maheda ilmaga: must T-särk ja teksad. Kuuma ilmaga: must T-särk ja lühikesed teksad.)
Selle otsuse mõju avaldus otsekohe. Tahtsin seda veelgi tunda. Aja jooksul langetasin veelgi üksikuid otsuseid – mis kell ärgata, mida hommikuti esimese asjana teha, mida õhtuks süüa. See nimekiri aina täieneb, vastavalt sellele, mis faasis ma oma eluga parasjagu olen.
Nüüd mulle esmaspäevad meeldivad, sest kõik need langetatud otsused aitavad mul päeva – ja tänu sellele ka terve nädala – kenasti käima tõmmata. Selle asemel, et end kõigist eesootavatest otsustest häirida lasta, annab üks otsustamine mulle pidevalt aega tähtsamate asjadega tegelemiseks. Mul on aega teha tööd, mida ma armastan, lugeda, muusikat kuulata ja lastega kannatlikult tegeleda, kui nemad uue koolinädalaga kohanevad.
Kõlab pööraselt, et ühel langetatud otsusel võib selline mõju olla, aga just sellepärast ongi see laisa geeniuse meetodi osa.
LANGETATUD OTSUSED MEIE ELUS
Te ehk ei tea seda, aga langetatud otsuseid on teie elus teisigi:
• Kiirtoidukohtade einemenüüd. Tähtsad ninad on ära otsustanud, mida tähendab „eine“ ning selle ette ka numbri kirjutanud. Teil tarvitseb vaid öelda: „Palun eine number kaks dieetkokaga.“
• Netflixi postiteenuse DVD-d. Algses Netflixi süsteemis tuli teil vaid soovitud filmid ära märkida ja Netflix saatis DVD-d järjest postiga koju. Nii ei tulnud teil endal otsustada, mida järgmisena vaadata.
• Kiriku jumalateenistus. Palvetekstid, armulaud, sakramendiga pühitsemine on kõik langetatud otsused, mis aitavad pühapäevahommikuse jumalateenistuse ajal Kristuse lugu jälgida.
Teie eest võidakse otsus ära teha, aga tõeline mõju on sellel, kui saate ise otsuse langetada.
Üllatav fakt: mistahes ese teie omanduses on langetatud otsus. Ostate te siis uue särgi, pliiatsikomplekti või hulgilaost kanistri oliiviõli – teie ostuotsus on ühtlasi otsus seda kasutada, säilitada ja selle eest hoolt kanda.
Ent kui te sellele otsusele truuks ei jää, unustate särgi kotti, pliiatsid lauasahtlisse, mida te iialgi ei ava ja oliiviõlikanistri sahvripõrandale, sest riiulile see ei mahu, lisandub teie ellu ballasti ja müra, mitte aga lihtsust ja konkreetsust, mida langetatud otsustest ammutada saab.
Seetõttu on oluline langetada häid otsuseid – selliseid, mis teie elule väärtust lisavad, mitte seda ei röövi. Langetage üks eesmärgipärane otsus kõige kohta – esemetest riidekapis kuni sissekanneteni kalendermärkmikus. Üks selge otsus leevendab pingeid ajus, annab vabaduse mõelda sellele, mis teile päriselt korda läheb, selle asemel, et üha uuesti pidevas valikute tsüklis pöörelda.
Võimalusi on lõputult, aga te ei vaja lõputust. Vabastage end tungist langetada enne selle peatüki lõppu 37 otsust, millest 36 te homseks ei mäletagi. Otsige lihtsalt seda ühte ideed, mis koheselt toimib.
Kui tahad lugeda mõningatest praktilistest olukordadest, kuidas otsust langetada ning veelgi rohkem laisa geeniuse meetodist teada saada, siis telli raamat otse kirjastusest.