Milline raamat panna kingikotti emale, õele või sõbrannale

Merilin Piirsalu
14.12.2022
Raamat on suurepärane kingitus
Raamat on suurepärane kingitus | Foto: Pixabay

Üks hea raamat sobib jõuluvana kingikotti alati. Kui otsid head lugemist, mida kinkida emale, õele või sõbrannale, siis meie valikust leiad selle kindlasti.

Kolm naist laeval

Iga naine tahab kasvõi kord aastas lugeda ühte head naistekat. „Kolm naist laeval“ räägib Sallyst, Eve’ist ja Anastasiast, kes seisavad ristteel. Sally on kahe täiskasvanud lapse ema ja Duncani abikaasa, kuid ta on hiljuti aru saanud, et tahab elult midagi rohkemat kui maja ja aia hooldamine ning õhtune telekavaatamine mehe kõrval, kellega pole enam millestki rääkida. Eve on pisut ülekaaluline keskealine naine, kes koondati äsja ettevõttest, millele ta pühendas kolmkümmend aastat oma elust. Anastasia on pensionieas isepäine ja vaba hing, kes elab kanalilaevas Number Üks koos oma koera Noah’ga, aga seisab silmitsi tõsise terviseprobleemiga.

Naised kohtuvad juhuslikult ning selle tulemusel nõustuvad ilma igasuguse laevasõidu kogemuseta Sally ja Eve viima Anastasia laeva läbi Inglismaa kanalite järgmisse sihtpunkti. Sel nädalaid kestval teekonnal õpivad nad tundma iseennast ja maailma hoopis uuest vaatevinklist.

Põgene!

Põnevusromaanide austajatele sobib Iiri krimikirjaniku Catherin Ryan Howardi verivärske põnevik „Põgene!“. Selle romaani tegevus hargneb filmivõtetel Iirimaal Corki lääneosas sügaval metsas. Toimumas on psühholoogilise põneviku „Viimane visand“ võtted ning filmi lavastab paljutõotav noor režissöör. Endine seriaalistaar Adele Rafferty kutsutakse rollist viimasel hetkel ära öelnud näitleja asemel filmi naispeaosalist kehastama. Adele loodab, et sellest kujuneb tema suur läbimurre filmimaailmas, aga „Viimase visandi" võttekohal paistab miski justkui valesti olevat. Tasahaaval hakkab Adele'ile selgeks saama, et tõelised õudused ei toimugi stsenaariumi lehekülgedel.

Surnud ei vaiki

Nostalgiline kriminaalromaan „Surnud ei vaiki“ on soomlaste Sari Rainio ja Juha Rautaheimo sulest pärit lugu, mis toetub nii politsei kui ka kohtuarstide töö asjatundlikule kirjeldusele.

Selles muhekrimis nauditakse jõulumeeleolu ja otsitakse mõrvarit, kes näib olevat kogu aeg sammu võrra politseinikest ees. Lugu algab, kui ühel 2009. aasta jõulukuu õhtul seisab juhtivkriminaalkonstaabel Ville Karila Helsingis Töölö linnaosas asuvas korteris ja mõõdab pilguga naise surnukeha. Kõik viitab justkui loomulikule surmale, kuid miski korteris häirib Karilat sedavõrd, et ta otsustab abijõud kohale kutsuda.

Kui kohtuarst Viola Kaario järgmisel hommikul lahangu sooritab, saab selgeks, et tegemist on mõrvaga. Karila alustab koos kolleegidega keeruliseks osutuvat mõrvajuurdlust, mille käigus selgub, et surnud naine oli elanud ohtliku võrgutaja mõjuvõimu all. Kus on nüüd see salapärane mees, kes liikus ringi peaaegu nähtamatuna? Miks on surnud naise korteris tehtud kummaline remont? Ja mida tähendab prügikastist leitud postkaart, millel on kujutatud Soome omaaegset kuulsat näitlejat ja lauljat Tauno Palot?

Enne kui mõrvari isik selgub, peab Kaario oma teraslaual lahkama veel üht surnukeha, ja päevavalgele tulevad mitmed hoolikalt maetud saladused.

Ränded

Kes eelistab lugeda midagi pisut tõsisemat ja tavapärasest väga erinevat, sellele sobib kingikotti Charlotte McConaghy esikromaan „Ränded“. Raamatu peategelane Franny uurib ihuüksi Gröönimaa rannikul randtiire, kes valmistuvad arvatavalt viimaseks rändeks Antarktikasse, ja märgistab neid GPS-saatjatega. Kliimamuutuste tõttu on maakera loomastik peaaegu täielikult välja surnud ning Franny tahab järgneda tiirudele nende rändel. Selleks tuleb tal veenda viimase Gröönimaale jäänud kalalaeva kaptenit Ennist kurssi muutma ning asuma pikale ja ohtlikule teekonnale Antarktikasse.

Franny tunneb looduse ja lindudega suuremat seotust, kui seda endale tunnistada julgeb. Mingi sisemine sund ajab teda rändama, ikka ja jälle on ta pidanud lahkuma armsatest inimestest ja paikadest. Franny abikaasa Niall, ornitoloog ja ülikooliprofessor, kes uurib ja üritab päästa veel viimaseid ellujäänud linnuliike, tunneb ära Franny loomuse, kuid ka armastusest jääb väheks, et naist tagasi hoida. Näib, et tagasivaated Franny senisele elule triivivad lugu vältimatult traagilise lõpplahenduseni.

Kord olid hundid

Charlotte McConaghy teine raamat „Kord olid hundid“ ilmus äsja eesti keeles. See räägib kaasahaarava, lummava ja unustamatu loo naisest, kes meeleheitlikult püüab päästa neid, keda armastab – kui talle kunagi pelgupaika pakkunud metsik loodus teda enne alla ei neela.

Loo peategelane Inti Flynn saabub koos kaksikõe Aggiega Šotimaale, kus talle alluva bioloogide rühma ülesandeks on asustada kõrgmaa kaugemasse nurka neliteist hunti. Ta loodab terveks ravitseda mitte ainult sureva maastiku, vaid ka Aggie, kes on õdesid Alaskalt põgenema sundinud kohutava saladuse tõttu vaimselt õrnas seisus.

Ka Inti pole enam see, kes ta kunagi oli, sest on lähedalt näinud kahju, mida inimesed nii metsikule loodusele kui üksteisele põhjustavad. Kuid huntide võime ellu jääda ja hakkama saada üllatab kõiki ning Intigi muutub usaldavamaks. Kui aga leitakse surnud farmer, on talle selge, keda kohalik rahvas süüdistama hakkab. Suutmata huntide süüd uskuda, langetab Inti hulljulge otsuse neid kaitsta. Ent kui hundid farmerit ei tapnud, kes siis? Ja mida teha, kui peamiseks kahtlusaluseks on mees, kellesse Inti armuma hakkab?

Magus luksus

Kes ei ole suur lugeja, aga on seda suurem kokkaja, siis teda rõõmustab kindlasti uus kokaraamat „Magus luksus“. See on raamat, kus romantika kohtub küpsetuskunstiga: imeliselt kaunistatud koogid, maagilised illustratsioonid ja fantastiliselt kaunid fotod.

Elu on ju ilus, aga veelgi ilusamaks teeb selle maitsev küpsetis, mille valmistamiseks saab ahvatlevaid ideid just sellest raamatust. Suussulav hõrgutis muudab magusaks nii väiksed kui ka suured hetked, ükskõik kas tegemist on pärastlõunase pausiga Madeleine´i koogikestega kohvi kõrval või hoogsa sünnipäevapeoga, kus pidulik pistaatsiatort süüakse ära otsekohe, kui sünnipäevalaps on küünlad ära puhunud ... Olgu siis armsatele inimestele või hoopis iseendale – koogid, koogikesed, tordid ja muud küpsetised selles rikkalikult illustreeritud raamatus on ühekorraga silmarõõm, maitsenauding ja hingekosutus. Siin leidub nii lihtsaid retsepte, koogilugusid kui ka killukesi naljakatest juhtumitest.

Sarnased artiklid