Milline on Vesta Raamatute TOP 12 aastal 2021?

Merilin Piirsalu
19.01.2022
Vesta Raamatud TOP 3
Vesta Raamatud TOP 3 | Foto: Canva

Aasta esimesel kuul on tore teha kokkuvõtteid. Meiegi vaatasime üle, millised Vesta raamatud olid möödunud aastal lugejate lemmikud.

Ostetuimate raamatute hulka kuuluvad need, kus jagatakse nippe ja nõuandeid isetegemiseks ning mitu lasteraamatut, aga ka üks ajalooline teos ning elulugu. TOP 12 on teie ees.

Nr 1

Kõige populaarsem Vesta raamat aastal 2021 oli „Hullult hõrgud hoidised. 135 võimalust saak tallele panna“. Pole ka ime, sest isetegemine on moes ning kasulikud nõuanded teretulnud. Iga hoidistajat võluvad ja ahvatlevad ju erinevad hoidised ning avastamisrõõmu jagub selles raamatus tõesti palju. Lisaväärtust annavad praktilised hoidistamisnipid.

Nr 2

Auväärsel teisel kohal troonib eneseabiraamat „Kuidas ärevusega toime tulla. Abiks noortele“. Kliiniline psühholoog dr Regine Galanti on praktilises raamatus hästi lahti seletanud, kuidas ärevust ja hirmu leevendada. Ühtlasi aitab ta mõista, miks on sellised tunded üldse vajalikud. See kirjatükk ei ole kasulik ainult noortele, vaid aitab igas vanuses inimesi, keda piinavad ärevus ja mistahes hirmud.

Nr 3

Populaarsuselt kolmandaks osutus kinkeraamat „Sinule vanaemalt. Minu elu“, mille abil saab vanaema kirja panna enda elu loo nii oma laste kui ka lastelaste jaoks. Raamatusse on valmis trükitud suunavad küsimused, mis aitavad meenutusi üles märkida. Samuti on lisatud kastikesed, kuhu kribada eriti tähtsad mõtted ja eredaimad mälestused. Vahva raamat, mille saab ise kirjutada.

Nr 4

Neljandale positsioonile jõudis „Eesti rahva kannatuste aasta. Koguteos I, II“. See on 1943. aastal Saksa okupatsiooni ajal välja antud koguteos Nõukogude okupatsiooni kohta Eestis aastatel 1940–1941. Pärast teist maailmasõda suleti see keelatud raamatuna raamatukogude erifondidesse, kuid teos jäi alles nii mõnessegi koju kui ka rahva mällu. Just viimase õhutusel ja samas ka selle alalhoidmiseks avaldati uuesti „Eesti rahva kannatuste aasta“ tekstid kahes osas värskendatud kujunduses, kuid tolleaegset keelt säilitades.

Nr 5

Seda, et kokaraamatud on kõrges hinnas, tõestab viienda positsiooni hõivanud „Toorjuustu- ja šokolaadikoogid“. Selle kokaraamatu kaante vahel kohtuvad šokolaad ja toorjuust: kui šokolaadikook võib olla mõnusalt pehme ja siidine, siis toorjuustukook on kreemjas ja mureda põhjaga. Põhjuse maitsva uue retsepti katsetamiseks ja koogi küpsetamiseks leiab ju alati, olgu selleks sünnipäev, mõni püha või lihtsalt üks tore päev.

Nr 6

Kõige populaarsemaks lasteraamatuks osutus „Meie lapse linnuraamat“. Autorid Marko Mägi ja Grete Alt on kogenud linnu-uurijad, kes tutvustavad linnumäärajas Eesti kõige tavalisemaid linde, kes on peaaegu alati inimese lähedal olemas, kuid kelle nägemiseks tuleb vahel natuke vaeva näha. Lõbusa, lastepärase ja asjaliku raamatu uurimine on kindlasti huvitav ja hariv ka lapsevanematele. Lisaks leiab siit toredaid lindudega seotud mänge nii toas kui ka õues mängimiseks ja linnuvaatluse ABC.

Nr 7

Seitsmendal kohal on käsiraamat rohenäppudele ehk „Aianippe igaks aastaajaks. Rohenäpu aiatööde kalender“. Praktiline aiapidaja käsiraamat aitab hoida vajalike tööde nimekirja silme ees, sest sinna saab oma tegemised ise üles märkida. Nii on mugav järge pidada, kas oled soovitu juba korda saatnud.

Nr 8

Veel ühe kasuliku raamatu leiame kohalt number kaheksa. Nimelt „Kirgliku kokkaja parimad kodused toidud“. Raamat pakub maitsvaid retsepte kiirete tööpäevade hommikuks, lõunaks ja õhtuks ning pidulikeks puhkudeks. Valikus leidub suppe, salateid, pirukaid, kala- ja liharoogasid ning magustoite. Kasutatud on eestlase toidulaual tuttavaid toiduaineid, aga ikka mõne vahva nüansiga või põnevas koosluses. 

Nr 9

Üheksandal kohal on raamat, mis aitab targemaks saada nii väikestel kui ka suurtel. „Kuidas toimib inimkeha?“ kaante vahelt leiab laste kõige tavalisematele küsimustele selged vastused, mis on varustatud suurepäraste skeemide ja toredate piltidega ning aitavad lastel mõista, kuidas nende enda keha toimib. Raamatus kasutatakse kergesti mõistetavat lastepärast keelt ja tutvustatakse hulgaliselt põnevaid fakte, mis on nii üllatavad kui ka lõbusad.

Nr 10

Elulood inspireerivad. Seda teeb ka „Iceman. Kimi teekond“, mis räägib kõige kuulsamast soomlasest, vormelipiloodist Kimi Räikkonenist. Raamat viib lugeja läbi sportlase karjääri: alates vormelimaailma telgitagustest, Kimi abistajatest ja konkurentidest, peategelase emotsionaalsetest ja füüsilistest katsumustest, võistlustest, kodusest elust ja salajastest lepinguläbirääkimistest ning lõpetades kõige muuga seal vahel.

Nr 11

Veel üks vahva lasteraamat – „Meie lapse loomaraamat. Imetajad“ pälvis õigusega koha enimostetud kirjanduse edetabelis. Autoriteks taas Marko Mägi ja Grete Alt illustraatorina. Raamatu lehekülgedelt leiab vastuse paljudele huvitvatele küsimustele seoses loomadega. Kes mida sööb? Milline imetaja hoiab omaette ja ajab teised minema? Miks mõni imetaja haiseb ja igale poole junne jätab? Kus on metssea pesa? Miks on mutti nii raske kinni püüda? 

Nr 12

TOP 12-le paneb punkti lõbus lastejutt „Pahupidi puhkus“, mis ilmus esmakordselt pea 40 aastat tagasi. Mis juhtub siis, kui kaksikutest õde-venda saadetakse maale vanaema juurde, aga ootamatult ilmub sinna krapsakas ja iseteadlik vanavanaema? Kindel on, et nalja ja naeru saab igal leheküljel ja nõnda on seda lõbusat lugu tore lugeda ka tänapäeval – nii lastel kui ka nende vanematel.

Sarnased artiklid