Millistest raamatutest leiad parimaid nõuandeid tervislikuks eluks?

Merilin Piirsalu
25.04.2024
Terviseraamatutest leiad palju väärt nõuandeid.
Terviseraamatutest leiad palju väärt nõuandeid. | Foto: Merilin Piirsalu

Tervis on meie heaolu võti ning mõjutab kõiki eluvaldkondi, sealhulgas suhteid, karjääri ja üldist elukvaliteeti. Head harjumused aitavad vältida terviseprobleeme ja haigusi ning tagavad pikema ja täisväärtuslikuma elu. Kui tunned, et vajad tervislikul rajal püsimiseks ning vaimse ja füüsilise tasakaalu saavutamiseks pisut juhatust, siis leiad palju väärt nõuandeid meie raamatutest.

Toitumine, liikumine, uni

Tervisliku elu kolm peamist alustala on toitumine, liikumine ja korralik uni. Toitumise kohta tasub lugeda arsti ja toitumisteadlase Mai Maseri tänavu ilmunud raamatut „Toit. Mida ja kuidas süüa?“ Raamatust leiab ülevaate teaduspõhistest toiduvalikutest ja erinevate toitude kombineerimise vajadusest igal söögikorral, eriti aga päeva ja nädala jooksul. Ainult selliselt on võimalik toiduga saada kõiki eluks vajalikke valke-rasvu-süsivesikuid ja mikrotoitaineid, kuna need on taimsetes ja loomsetes toiduainetes olemas, aga eri kogustes ja vahekordades. Raamat on lühikokkuvõte toitainete paljususest ja igapäevase toiduvaliku kirevusest. See õpetab tegema sobivaid menüüvalikuid nii, et ei peaks igat grammi täpselt arvestama.

Kui rääkida liikumisest, siis jalutamine, jooksmine, rattasõit ja muu aeroobne tegevus on kahtlemata kasulik, kuid kui tahate silmanähtavaid muutusi, mis parandavad ühtaegu nii välimust kui ka enesetunnet, siis tuleb kõigele lisada ka jõuharjutused. Personaaltreener Hollis Lance Liebmani raamatust „Heas vormis 50+“ leiab igaüks endale sobivad harjutused, mis toetavad tervist igas vanuses, kuid viiekümnestel ja vanematel aitavad need aeglustada vananemisega seotud muutusi kehas ja ära hoida mitmeid haigusi. Suur rühm harjutusi on suunatud kehaosadele, mis tuleb hoida nõtkena: kael, õlad, küünarnukid, randmed, põlved, puusad ja hüppeliigesed. Kui teha harjutusi järjepidevalt, parandavad need vereringet ja suurendavad painduvust.

Raamatu lihtsasti järgitavad sammsammulised juhised õpetavad tegema harjutusi õigesti ja ohutult. Fotosid täiendavad elutruud anatoomilised joonised annavad täpse pildi, millised lihased on kaasatud.

Kui toitumise ja liikumise kasulikkuse üle ei kahtle tänapäeval enam keegi, siis vahel kiputakse unustama, et korralik uni on hea tervise ja hea enesetunde jaoks täpselt sama tähtis. Brandon R. Petersi raamat „Unetusest uneni“ pakub kroonilise unetuse all kannatajatele või stressirohkel ajal uinumisega kimpus inimestele tööriistu, mis aitavad tagada hea öise puhkuse. Selle praktilise tööraamatu nutikate küsimuste ja põhjalike harjutuste abil õpite kujundama püsivaid tervislikke uneharjumusi ning saavutatut kindla plaani abil kinnistama.

Vaimne tervis

Meie vaimne tervis on viimaste aastate jooksul sattunud üha enam löögi alla. Sageli vaevab ärevus ning paljudele tundub, et nad ei jaksa kiire elutempo ja justkui aina kõrgenevate nõudmistega sammu pidada.

Kliinilise psühholoogi ja nõustaja Sarb Johali „Tee meelerahuni“ räägibki sellest, kuidas püsida vaimselt ja emotsionaalselt terve, kui meie elus on nii palju ebakindlust. See sisaldab lihtsaid ja praktilisi soovitusi, mis aitavad läbi minna mistahes kriisist või raskest olukorrast, toetades samal ajal vaimset tervist. Raamat annab nõu, kuidas tulla toime ebakindlusega, milline on empaatia psühholoogiline mõju – seda nii toe pakkujale kui ka vastuvõtjale – ning hulganisti näpunäiteid, kuidas oma elu paremini tasakaalus hoida ja seeläbi vähendada stressi ning ennetada paanikat. Mõeldud kõigile, kes tahavad õppida elu tõusu- ja mõõnalainetel sujuvamalt ja suurema kergusega sõitma.

Nagu eespool öeldud on ärevus praegusel ajal väga paljude igas vanuses inimeste kaaslane. Ka noored ei ole sellest puutumata jäänud. Dr Regine Galanti on kognitiiv-käitumuslikule teraapiale spetsialiseerunud kliiniline psühholoog, kes on pühendunud ärevuse all kannatavate laste ja teismeliste ravile. Tema raamatus „Kuidas ärevusega toime tulla. Abiks noortele“ käsitletakse peamiselt kahte emotsiooni: ärevust ja hirmu. Autor õpetab lihtsasti kasutatavaid nippe, kuidas ärevuse ja hirmu tunnet leevendada, ja aitab mõista, miks on meile ka sellised tunded vajalikud. Ta ei luba, et raamatu läbilugemisega saab ärevusest ja hirmudest vaba, kuid kui pisut harjutada ja järjepidevalt järgida raamatus pakutud soovitusi, võib nende tunnetega paremini toime tulla.

Raamatus on teste ja küsimustikke enese hindamiseks, rohkem kui 30 kognitiiv-käitumuslikku tehnikat ärevusega toimetulemiseks koos praktiliste strateegiatega ning hulk teadvelolekuharjutusi.

Teine ärevusele keskenduv teos on uusimatele teadusuuringutele ja psühhiaater Ellen Vora kogemustele toetuv „Ärevuse anatoomia“, mis õpetab, kuidas meeleolusid kontrollida. Suur osa ärevusest saab alguse kehast, sageli on tegu mõne näiliselt kahjutu füsioloogilise tasakaalutusega organismis, näiteks veresuhkru languse või unepuudusega. Väikeste muudatustega toitumises ja elustiilis saab sedalaadi ärevust ennetada hõlpsamalt, kui arvatagi oskame.

Iga ärevuse avaldumisviis ei pruugi olla patoloogiline, vaid see võib osutuda kompassiks, mis aitab liikuda läbi elu ootamatuste. Sellisel puhul juhib ärevus tähelepanu asjaolule, et midagi on tasakaalust väljas – kehas, elus või ümbritsevas maailmas. „Ärevuse anatoomias“ saadab dr Vora meid paranemisprotsessis, mille jooksul mõtestame ümber suhte ärevusega ning loome seeläbi nauditavama ja täisväärtuslikuma elu.

Et püsida vaimse tervise mõttes õigel kursil, on tarvis selle eest iga päev regulaarselt hoolitseda. Sellega tasub algust teha juba siis, kui enesetundel pole midagi viga. Amy Birchi „Heaolu kehale ja hingele“ on täpselt selline raamat, mis aitab leida motivatsiooni ja hoolitseda oma vaimse heaolu eest igal aastaajal. Kaunite illustratsioonidega käsiraamat pakub lihtsaid lahendusi, kuidas enda vaimse ja füüsilise heaolu eest hoolt kanda. Raamatus on soovitusi, mis passivad igapäevarutiiniga, häid ideid loovateks tegevusteks nädalavahetustel ja meeldetuletusi looduse taasavastamiseks. „Heaolu kehale ja hingele“ õpetab aega maha võtma ja olema enda vastu tähelepanelik. Kodus ja aias, metsas ja pargis, üksi ja teiste hulgas.''

Nooruslikkuse saladus

Üha rohkem räägitakse mitte ainult eluea pikkusest, vaid tervelt elatud aastatest. Tõsi, vananemine on vältimatu ja kipub kaasa tooma kõikmõeldavaid tervisehädasid. Aga kui vananemine ei olekski selline? Mis siis, kui vananemisprotsessi aeglustades saaksime ennetada vananemisega kaasnevaid haigusi? Mis siis, kui oleks olemas lihtne valem, mis hoiaks meid terve, elujõulise ja energilisena? Raamatus "Nooerm sina" pakub doktor Kara Fitzgerald pakub meile valemi: metüüldoonorid + adaptogeenid + elustiil = noorem sina

Autor näitab, et oma vanuse alandamiseks ei vaja me kalleid, sageli kättesaamatuid ja riskantseid ravimeid. Tema juhtimisel tehtud kliiniline uuring on esimene, mis näitab, et bioloogilist vananemist on võimalik tagasi pöörata lihtsa ja jõukohase toitumis- ja elustiiliprogrammi abil. Raamatus juhatab ta, kuidas hinnata oma bioloogilist vanust, tutvustab nn biohäkkimise strateegiaid, mis aitavad saavutada õige metülatsiooni tasakaalu, annab nimekirjad põhitoiduainetest, mis toetavad vanuse vähendamise valemit, ning jagab retsepte ja toitumiskavasid, mille abiga suunata bioloogiline vanus liikuma vastupidises suunas.

Kõik nimetatud ja palju teisi häid terviseraamatute pakkumisi leiad siit.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid