Psühholoogia tänapäeval soovitab: hakka päevikut pidama

Merilin Piirsalu
25.03.2025
Eriväljaanne Psühholoogia tänapäeval 2
Eriväljaanne Psühholoogia tänapäeval 2 | Foto: Merilin Piirsalu

Eriväljaanne Psühholoogia tänapäeval 2 aitab mõista käitumist ja vaimseid protsesse, et saaksime paremaid otsuseid langetada ja eluga rahul olla. Ajakirjas leidub muuhulgas palju kasulikke soovitusi, mis aitavad enesetunnet parandada. Üks neist on soovitus pidada päevikut.

Tänapäeval tundub, justkui talletaks kõik oma mõtted ja mälestusi üles. Kuid päevikupidamises on midagi veel enamalt — see tõstab tuju, pakub inspiratsiooni ja aitab elu suhtes tänutunnet kasvatada. Ajakirjas on välja toodud, miks võiks igaüks päevikut pidada ning lisatud ka soovitused, kuidas päeviku pidamisega algust teha. Võib-olla inspireerib see sindki katsetama?

Koosta tegevuste nimekiri

Korrapära pakub rahulolu. Tunned millegi saavutamisest, kui võid tehtud tegevusele kriipsu peale tõmmata, on nagu omamoodi preemia.

Loetle kolm head asja oma päevas

USA-s läbi viidud uuringud näitavad, et tänulikkus aitab negatiivseid mõtteid tõrjuda, et saaksid end õnnelikumana tunda ja paremini magada.

Loetle kolm asja, mida homsest päevast ootad

„Positiivsed tulevikuvisioonid on rõõmu ja rahulolu saavutamiseks põhimõttelise tähtsusega,“ nendib positiivse psühholoogia ekspert Miriam Akhtar, raamatu „The Little Book of Happiness“ („Väike õnneraamat“) autor.

Kas tühjad lehed mõjuvad heidutavalt?

Vali päevik, mis on juba kindla struktuuriga ning kus tuleb küsimustele vastuseid otsida, ülesandeid täita ja nimekirju koostada. Võid proovida Michelle Obama päevikut „Becoming: A Guided Journal for Discovering Your Voice“ („Endaks kasvamine: juhistega päevik iseenda avastamiseks“).

Kasuta spetsiaalset pastakat

Võid kasutada mistahes kirjutusvahendit, kuid üks kindel pastakas, mis on mõeldud just päevikupidamiseks, aitab õiget meeleseisundit saavutada. Katseta eri kirjalaiustega ja vali õhukese paberiga päevikute jaoks sellised pastapliiatsid, mis tinti välja ei aja. Kunstipärasema välimuse saavutamiseks võid kasutada ka spetsiaalseid ilukirja jaoks mõeldud pliiatseid.

Päeviku pidamine on vaid üks lugu, millest Psühholoogia tänapäeval kirjutab. Lisaks tuleb juttu, miks inimesed kipuvad nõu andma, kui neilt seda ei küsita (ja miks see meis sageli süütunnet tekitab), kuidas hingevalust jagu saada ja mida meil eluraskustest võita on. Käsitletakse ka manifesteerimise toimet, sarimõrvarite psühholoogiat, laste ülemäärast poputamist ja veebis teiste järgi nuhkimist. Neil lehekülgedel leidub küllaga asjatundlikku nõu psühholoogidelt, terapeutidelt ja teistelt professionaalidelt. Mõistus on võimas tööriist. Õppige seda ohjama juba täna, et homne oleks rõõmsam ja tervem.

Ajakirja saab parima hinnaga tellida otse kirjastusest.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid