Raamat, mis paneb mõtlema, kuidas olla lahkem ja parem

Merilin Piirsalu
11.04.2022
Raamat „Sügav headus“ ühendab päriselu lood tegudega
Raamat „Sügav headus“ ühendab päriselu lood tegudega | Foto: Canva

Tänases segases, pea peale pööratud maailmas vajame me kõik lahkust ja headust. Kuidas aga igapäevases elus teadlikult headust jagada ja seeläbi maailma lahkemaks paigaks muuta? Nõu leiab raamatust „Sügav headus“.

Raamatu autor Houston Kraft on headuse eestkõneleja, lahkuse propageerija ja õppekavade koostaja, kes on esinenud mitmesajas koolis ja rahvusvahelisel üritusel.

Krafti ajendas raamatut kirjutama sündmus päriselust. Ta juhtus lennukis istuma kõrvuti Helgaga, kes jagas oma lugu. Naine oli viimati lennanud kolm aastat tagasi. Ta oli tormanud tol korral lennujaama, kuna teda oli äratanud telefonikõne isa arstilt, kes oli käskinud võimalikult kiirest isa juurde tulla. Just siis, kui Helga lennuk oli startimas, helistas arst uuesti ja teatas, et naise isa on surnud. Kolmetunnise lennusõidu ajal istus Helga võõrastest ümbritsetuna jahmunud vaikuses. Lennujaama jõudes komberdas ta lähima pingini, kägardus maha ja nuttis. Kaks tundi. Selle aja jooksul kõndis temast mööda ligi kolm tuhat inimest ja mitte keegi ei peatunud, et aidata. Helga rääkis Kraftile, et sel hetkel mõistis ta, et headus ei ole normaalne.

Headus ei ole normaalne. Need sõnad kummitasid raamatu autorit mitu aastat. Nendele sõnadele ongi ta rajanud suure osas sellest, mida ta teeb, sest tahab elada maailmas, kus lähtepunktiks on headus. Maailmas, kus oleks oskust ja julgust peatuda ja aidata lennujaamas nutvat inimest.

Mis on sügav headus?

Raamat „Sügav headus“ ühendab päriselu lood tegudega, mis võivad tõepoolest muuta sinu enda, teiste ja kogu maailma elu. Sukeldudes sellisesse headusesse, mida maailm tänapäeval kõige enam vajab, heidab autor ausa pilgu lõhele headusesse uskumise ja meie suutlikkuse vahel seda üles näidata. Sügav headus on tema sõnul selline headus, mis võidab isekuse ja hirmu. See käib kaasas suure emotsionaalse intelligentsusega, mis on mõlemad vajalikud, et sooritada tegu, mis võib tunduda väliselt lihtne, kuid on sisemiselt küllaltki keeruline. See on selline headus, mis võidab põlvkondade vaenu ja toetab õiglust. Seda tüüpi headust peame õpetama (ja ise uurima), kui me kunagi kavatseme elada maailmas, mis ei ole nii lõhestatud ja kus on rohkem kaastunnet. See on selline headus, mis peatab su, et minna appi Helgale.

Võimalus muuta maailma

Ühtlasi jagab autor raamatus näpunäiteid, kuidas me oma häid kavatsusi saaksime ellu viia. Näiteks räägib ta empaatia arendamisest ja emotsioonide ohjeldamise oskusest. Autor soovitab harjutada emotsioonide reguleerimist, sest just see kingib meile valikuvõimaluse. Ilma selleta sõltume oma tunnetest. Ta toob välja, et sageli on ju meie pettumus või pahameel (või mõni muu emotsioon, mis võib ajendada lahkuse asemel olema julm) sündinud täitmata ootustest. Me veeretame mõtteid, kuidas mingi asi peaks meie meelest olema – kuidas keegi peaks käituma või olukord kujunema. Selline enesekeskne mõtlemine viib pidevalt pettumuseni. Ta jõuab tõdemuseni, et meie ootused sellele, millised teised peaksid olema, on katse eitada, et ainus, mille üle meil tegelikult mingi kontroll on, oleme meie ise. Leppimine selle tõdemusega ja sellest arusaamine võib aidata maailma paremini mõista ja olla teiste vastu lahkem.

Raamatus selgitatakse ka lahti, mis on haavatavus, andestamine, ebakindlus, läbikukkumine ja hirm ning kuidas me saaksime kõiki neid tundeid suunata nii, et need aitaksid meil olla paremad inimesed.

„Sügav headus“ paneb mõtlema, kuidas olla lahkem inimene. See ei käsi ega keela, vaid annab mõtteainet ja juhendab. Raamatut lugedes süveneb mõistmine, et tegelikult mõjutab iga väiksemgi hea tegu ja hea sõna maailma paremas suunas. Seega on meie kõigi võimuses muuta maailma nõnda, et selles oleks rohkem headust.

Sügav headus

Houstoin Kraft

Tõlkinud Elle Vaht

176 lk, 140x210, pehmed kaaned

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid