Börsikrahhid ja kriisid. Roger Babsoni 10 käsku
Kas teiste vigadest saab õppida või tuleb kõik vead ise läbi teha? Elutreenerid ja börsigurud ei räägi teile, et turgudel saab kaotada ja ajalugu on täis börsikrahhe. USA-l on saja-aastane kogemus, hollandlastel neljasajaaastane kogemus. Mida neist kriisidest õppida?
Proovin üle korrata mõned põhitõed, et ka ise neist õppida.
Holland on edasipüüdlik maa, kus õitseb logistikaäri, põllumajandus ja maalikunst. Tulbimaania tabas Hollandit novembrist 1636 kuni veebruarini 1637. Väidetavalt tõusis
‘Viseroij’ tulbisibula hind 20 rasvase härjani ehk 2500 floriinini. Kui sa ostsid 1636. aasta detsembris tulbisibulaid, siis kaotasid räigelt raha.
Šoti ajakirjanik Charles Mackay kirjutas raamatus „Erakordsed populaarsed eksiarvamused ja masside hullumeelsus“, et suured inimhulgad käituvad tihti ebaratsionaalselt, ja pidas tulbimaaniat sellise käitumise üheks parimaks näiteks. /…/
Tänapäeva Hollandi pankurid on võrrelnud tulbimaaniat krüptorahamaaniaga, aga viimane jätkub pessimistide ennustustest hoolimata. Tõesti, mille poolest sarnaneb Bitcoini-maania Hollandi tulbisibulamaaniaga? Edukad tulbisibulaspekulandid ei saanud raha kätte, sest ostjad ei maksnud, hiljem tehinguid ka tühistati või viidi läbi tunduvalt madalama hinnaga. Ka krüptovaluuta puhul ei näinud paljud edukad kauplejad oma võite kunagi, sest just sel päeval, kui arvutiekraan näitas erakordselt suuri võite, oli võimatu müüa, sideliinid olid umbes või kauplemisplatvorm lõpetas töö ja omanik jooksis rahaga minema.
Täna toodetakse uusi krüptovaluutasid nii palju, et enamik neist lendu ei tõuse ja on hea, kui raha tagasi saab.
Suur Gatsby on samanimelise Francis Scott Key Fitzgeraldi romaani kangelane, kes tegutseb New Yorgi lähistel Long Islandil 1922. aasta suvel. Börsil on teine edukas aasta, võimendusega mängijad ujuvad kullas ja peavad pidu ning siis tuleb langus.
Tervikuna olid möödunud sajandi kahekümnendad edukad ja rõõmsameelsed, sest sõda oli läbi ja järgmine suur kriis alles ees. Kuid tihti järgneb peole pohmelus. Kõige ohtlikumad kuud börsil on september ja oktoober. Kevad ja suvi 1929. aastal olid Wall Streetil ehk New Yorgi börsil olnud väga tormakad ja Dow Jonesi indeks tipnes 381,17 punkti juures 3. septembril. Seejärel hakkasid hinnad allapoole libisema. Mustal neljapäeval, 24. oktoobril 1929 langes turg 11 protsenti, kohe järgnesid must esmaspäev ja must teisipäev ning novembriks oli Dow Jonesi tööstusindeks pudenenud läbi 200 punktist. Järgnes küll surnud kassi põrge, aga tormiliselt rallinud Ameerika aktsiaturg oli kokku kukkunud ja algas suur depressioon.
Pika kriisi põhi saabus alles 1932. Kriis tõi kaasa pankrotid, töötuse kasvu ja kuritegevuslaine, mille tuntumateks esindajateks olid lindpriid pangaröövlid Bonnie ja Clyde.
Kriisi ennustas ette USA ettevõtja ja ökonomist Roger Babson septembri alguses 1929, öeldes, et varem või hiljem see tuleb. Miljonärist investeerimisnõustaja Roger Babson on kirjutanud mitmeid raamatuid. Ta on sõnastanud ka börsikaupleja 10 käsku. Tänaseks on need muutunud aabitsatõdedeks: valige ja analüüsige hoolikalt, hajutage, vältige finantsvõimendust, jälgige mängu ning tehke vahet investeeringul ja panusel.
Hoidke spekulatsioonid ja investeeringud lahus. Aabitsatõeks on muutunud ka soovitus hoida enamik investeeringuid „jää rikkaks“ portfellis ja 10–15 protsenti investeeringutest „saa rikkaks“ kauplemisportfellis. Tehke selget
vahet, mis on pikk investeering ja mis on panus ehk lühiajaline spekuleeriv investeering. Halbade uudiste saabudes olge valmis osa portfellist müüma, et siis madalamalt hinnatasemelt tagasi osta.
Ärge laske end nimest petta. Veenduge, et teate, mida ostate, sest nimed võivad olla petlikud. Olge uute pakkumiste ja esitluste suhtes ettevaatlik.
Nende ridade kirjutamise ajal, septembris 2021 pakuti Läti finantsettevõtte DelfinGroup aktsiaid. Ma võin LHV portaalis tutvustuse läbi lugeda, kuid mul pole aimugi, mida see pandimaja ikkagi täpselt endast kujutab. Saan aru, et üks Läti asi tuuakse varsti börsile, aga kes on inimesed ettevõtte taga, mis on nende positsioon Riia panganduses? Sama tunne on mul TextMagicu suhtes. Kas suuromanik Priit Vaikmaa suudab seda mängu kontrollida ja üles ehitada ükssarviku?
Pöörake nõuetekohaselt tähelepanu turuvõimele. Olge enda vastu aus, kui palju aega olete valmis investeerimiseks pühendama ja kas teil on teadmisi, temperamenti ja distsipliini, et olla tõhus investor.
Ärge ostke ilma õigete faktideta. Tehke oma kodutöö ära ja ärge ostke juhuslike vihjete toel ja usus.
Kaitske oste mitmekesistamise ehk hajutamise kaudu. Mitmekesised portfellid hoiavad teid rikkana.
Ärge proovige mitmekesistada, ostes sama ettevõtte erinevaid väärtpabereid. Ühe ettevõtte risk on liiga suur, seetõttu soovitatakse üha enam indeksaktsiaid. Väikeettevõtteid kontrollige hoolikalt. Babsoni ajastul olid paljud börsile läinud väikeettevõtted parimal juhul hädavaresed ja halvimal juhul lihtsalt petturid. See pole välistatud ka täna.
Ostke piisav turvalisus, mitte ülirohkus. Investeerimine seisneb arukate riskide võtmises. Adekvaatse tulu saamiseks pead riskima, kuid soovitatav on riske võtta ainult siis, kui olete teadlik, mida te teete. Ostke seejuures adekvaatseid väärtpabereid ja vältige superpakendeid.
Valige oma edasimüüja ja ostke otse (ärge ostke marginaaliga). Finantsvaldkonnas on marginaal tagatis, mille investor peab oma maaklerile või börsile hoiule andma, et katta krediidiriski. Investor tekitab krediidiriski, kui ta laenab maaklerilt raha finantsinstrumentide ostmiseks. Eestis kasutatakse rohkem terminit repomine.
Hulgaliselt investeerimisalast lugemist leiate Paavo Kanguri raamatust „Rahasaladused. Kuidas saada rikkaks ja rikkust säilitada“. Autor võtab kokku enda 25-aastase kogemuse investorina, vaatleb, kuidas üles ehitada edukat investeerimisportfelli, ja üritab õppida oma ala parimatelt.