Roheteraapia on võimas vahend enesetunde parandamiseks. Proovi järele!

Merilin Piirsalu
08.04.2024
Roheteraapia toas ja õues
Roheteraapia toas ja õues | Foto: Vesta Raamatud

Roheteraapia on lai termin, mis hõlmab endas kõike loodusega seonduvat. Et ka meie ise oleme osa loodusest, siis vajame tervise ja tasakaalu jaoks tema olemasolu ja tuge. Käsiraamatusse „Roheteraapia toas ja õues“ on kokku pandud loodusest inspireeritud terapeutilised tegevused, mille abil turgutada nii ennast kui ka teisi.

Raamat on mõeldud tavalisele Eesti perekonnale. Tegevused on valitud Eesti olusid arvestades – kaante vahele on jõudnud ideed, mis meile kliima, roheruumide või kultuuritaustal sobivad. Siin leidub lihtsaid igapäevaseid nõuandeid igas vanuses inimestele. Tegevused on välja töötatud tegevusteraapia, botaanika ja maastikuarhitektuuri taustal ning jagatud kolme suuremasse ossa: kuidas toetada lapse arengut, kuidas arendada enda loovust ja tasakaalu ning kuidas soodustada suuremas seltskonnas koostegutsemist. Lisaks leidub nõuandeid roheruumi loomiseks ja ergonoomiliseks aiategevuseks, et kõik kulgeks väsimuse ja valuta.

Mõtestatud jalutuskäigud

Et soovitustest paremini aru saada, toon paar lihtsat näidet. Käime ju kõik aeg-ajalt looduses jalutamas, aga selleks, et veelgi rohkem arendada enda keskendumisvõimet, loovust, orienteerumisvõimet ja parandada meeleolu, võiks jalutada mõtestatult. Kuidas seda teha?

Jälgi jalutuskäigul, kuidas mõjuvad erisugused looduskeskkonnad: võib-olla soovid mõnes kohas viibida vähe aega, mõnes aga kaua, ning mõnes jääb aeg seisma ning unustad end sootuks. Jalutamisest võiks saada rutiin ja teadvustatud tegevus – pööra tähelepanu sellele, kuidas hingad, kui kiiresti kõnnid, kui kaua võtab aega meeleolu paranemine. Võid tekitada ka verstapostid, näiteks paned maha kivikese või jätad meelde puu, milleni jõudsid siis, kui tekkis hea mõte või rõõmutunne. Mõnikord, kui on halb tuju, saab sellest kiiremini välja tulla, kui tead, et pead selleks läbima vaid kindla vahemaa.

Kui soovid lisada jalutuskäigule veidi mängulisust, peatu mõne taime, ojakese, või puuoksal istuva linnu läheduses ja suhtle nendega. Looduse ja kõigega, mis sinna kuulub, olgu selleks vesi, kivid, taimed või loomad, saab suhelda nii mõttes, kuuldavalt rääkides, vaadates kui ka kätega puudutades. Vali endale sobiv või parasjagu kättesaadav meetod. See on hea vahend igapäevarutiinist välja astumiseks ja vaimseks taastumiseks. Taimedega mõtete jagamine ja nende kiitmine näiteks silmailu või söödava vilja eest, on täiesti eluterve tegevus, mis mõne uuringu kohaselt mõjub hästi ka taimele endale.

Mälestuste positiivne mõju

Teine soovitus, mis mulle eriti meeldis, on lapsepõlve ja nooruse meenutamine taimede abil. Juba pealkirja lugemisest piisas, et näeksin vaimusilmas lapsepõlve aiaväravas õitsenud valget sirelit. Ninna tekkis joovastav juunikuine sirelilõhn ja silme ette kangastus pilt, kuidas sai viieõielist õnneõit otsitud.

Raamatus öeldaksegi, et nii nagu muusikal, on ka taimedel võime meenutada sündmusi, aega või kohta inimese eluloos. Lapsepõlve ja noorusaja taimed kutsuvad esile mälupilte ja emotsioone, mida toona sai kogetud – näiteks selle lille kinkis üks kallis inimene ja need õitsevad põõsad kasvasid lapsepõlvekodu akna all… Tavaliselt mõjutavad inimest just need taimed, millega on seotud eredad mälestused või mis on saadud kingiks. Leia sobiv paik aias ja istuta sinna taimed, mis jutustavad sulle sinu enda lugu. Pind ei pea olema suur ja liigirohkus sõltub sinust endast. Kui sul ei ole aeda, saad meenutamisega tegeleda botaanikaaias või mõnes ilusas linnapargis, mis oli olemas juba sinu lapsepõlves. Samamoodi võid aidata vanavanematel taimede abil „ajas rännata“. Uuri, millised olid taimed, millel on nende jaoks tähendus, ja aita mälestusi esile tuues nende mälu aktiveerida ning loo neile oma ajastu nurgake kas aeda või tuppa.

Loodus on avastamist väärt

Lisaks toodud näidetele on raamatus veel palju, mida saab ise kerge vaevaga järele proovida, aga mille peale ilma soovitusteta lihtsalt ei tuleks. Alates taimede äratundmismängust ja loodusbingost kuni miniaia loomise ja aiapäeviku pidamiseni välja. Eesti autorite kirjutatud käsiraamat inspireerib igaühte, kes eriti sageli looduses ei viibi, rohkem väljas olema ja roheteraapiaga tegelema ning annab põhjust lahtisemate silmadega ringi vaadata ka neil, kes loodusega juba sina peal on.

Roheteraapia toas ja õues ning palju teisi aia ja loodusega seotud raamatud leiad kuni 17. aprillini soodushinnaga siit.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid