„Sinine videvik“ – suvine müsteerium Stockholmi saarestikus

Merilin Piirsalu
24.05.2025
„Sinine videvik” on Rebecka Edgren Aldéni populaarse merepäästjate sarja kolmas raamat
„Sinine videvik” on Rebecka Edgren Aldéni populaarse merepäästjate sarja kolmas raamat | Foto: Merilin Piirsalu

Rebecka Edgren Aldéni merepäästjate sarja kolmas romaan “Sinine videvik” viib lugeja taas suvisesse Rootsi saarestikku – kohta, kus päikselised päevad ja laisalt loksuvad lained võivad varjata rohkem, kui esmapilgul paistab.

Lugu algab dramaatiliselt: merest leitakse päästevestiga väike laps. Mida rohkem olukord lahti rullub, seda selgemaks saab, et tegemist ei ole kergelt laheneva juhtumiga.

Jutustatakse vaheldumisi mitme tegelase – merepäästja Annika, värske ema Isabelle’i ja minevikukoormaga Sebastiani – vaatepunktist. Igaühel neist on oma saladused, sisemised pinged ja elu ristumiskohad, mis toovad nad ühel pingelisel nädalavahetusel samasse kohta. Kuigi vaatenurkade vahetamine on tihe, ei lähe lugu kordagi segaseks – vastupidi, see loob sügavama pildi toimuvast ning hoiab pinget kuni viimaste lehekülgedeni.

Nagu sarja esimseses raamatus "Mustad purjed" ja teises raamatus "Punane kuu", on siingi olulisel kohal Rootsi saarestiku atmosfäär – loodus, purjetamine, suvised sadamad ja vaikselt hiiliv rahutus. Autor tunneb seda maailma läbi ja lõhki ning suudab edasi anda nii idülli kui ka alateadlikku ärevust, mis tänu inimsuhete segapuntrale suve kohal hõljub.

“Sinine videvik” ei ole klassikaline krimilugu, kus mõrv on loo alguspunktiks ja sellele järgneb süstemaatiline uurimine. Pigem on see psühholoogiline põnevik, kus inimeste valikud, suhted ja minevikumälestused omavahel põimuvad. Mõrv on siin pigem tagajärg – ühe või mitme inimese allasurutud saladuste, hirmude ja vaikimisi tehtud otsuste loogiline lõpp-punkt.

Sarnaselt eelmiste osadega sobib ka see raamat suurepäraselt suvelugemiseks – mitte ainult saarestiku ja suviste kirjelduste, vaid ka mõtestatud tempo ja sügavama psühholoogilise kihistuse tõttu. Tegelased on mitmetahulised, elu on keeruline ning kõigil on midagi, mida nad pigem varjaksid.

Kuigi see on sarja kolmas osa, võib “Sinise videviku” ka täiesti iseseisvalt kätte võtta. Ent kui oled juba tuttav Annika ja tema perega, ning tead, mida nad on läbi elanud, siis annab eelnevalt loetu mõnele situatsioonile sügavama tähenduse.

Tore on see, et kõik selle sarja raamatud pakuvad põnevat ja usutavat sissevaadet merepäästjate igapäevaellu. Läbi Annika silmade avaneb maailm, kus päästeväljakutsed on sama mitmekesised kui inimesed ise – kord tuleb aidata uppumisohus last, kord tegeleda purjus suvitajatega või otsida kadunud paati. Need sündmused on põimitud emotsionaalse sügavuse ja isikliku elu keerukusega, mistõttu ei jää päästeoperatsioonid lihtsalt taustaks, vaid kujundavad loo keskseid telgi.

Rebecka Edgren Aldén jätkab  “Sinise Videvikuga” kindlal kursil ning tõestab taas, et suvine Rootsi võib peita endas nii täiuslikku idülli kui ka süngeid saladusi ja pahatahtlikkust.