Sarja esimene osa „Nebula saladus“ algab sellega, et12-aastane Cruz Coronado võetakse vastu mainekasse Avastajate Akadeemiasse. Cruz on nii põnevil, et saab koos tunnustatud teadlaste, maadeavastajate, looduskaitsjate, fotograafide ja ajakirjanikega teaduse ja uurimise maailma sukelduda. Samuti ootab ta huviga kohtumist teiste omasugustega, kes koolis õpivad ja kellega ta loodab koos paljule avastamisväärsele jälile saada.
Poisi esimene suur avastus on aga see, et keegi üritab temast lahti saada. Imelikud juhtumid leiavad aset veel enne, kui ta akadeemiasse jõuab. Ta hakkab üsna pea kahtlustama, et see võib olla seotud tema ema salapärase surmaga mõni aasta tagasi ja mõistatusega, mille uurimisega ema tegeles. Nii satubki Cruz kohe seiklusesse, mille keskmes on ohtlik müsteerium, mille ta peab koos akadeemiast leitud sõpradega lahendama ning leidma üles olulised valemikivitükid. Kuna tegemist on sarjaga, siis „Nebula saladusega“ noorte akadeemikute seiklused mõistagi ei lõpe, sest esimeses osas saavad nad jälile alles esimesele valemikivitükile.
Teises osas „Pistrikusulg“ asub Cruz koos kaaslastega Avastajate Akadeemia laeva Orion pardal teele Islandi ja Norra lõikavalt külmale rannikule, et jätkata merel oma õpinguid. Kuid Cruzil on täita ka missioon: otsida üles teine valemikivitükk vihjete abil, mille ema talle jättis. Ta satub korduvalt ohtu, sest keegi nagu teaks, kuhu ta läheb ja mida ta teeb. Kui Cruz jõuab lähemale, mõistatuse järgmisele osale, on ka vaenlane jõudnud sammukese lähemale tema leidmisele.
Kolmas raamat „Kaksikheeliks“ viib akadeemia õpilased eesotsas Cruziga eksootilistesse paikadesse üle maailma. Järgmine ema jäetud vihje on peidus Jordaanias Petra kaljulinnas. Tagatipuks on nüüd kadunud Cruzi isa ja tädi Marisol, poisi põhiline kaitsja, on sunnitud isa leidmiseks laevalt lahkuma. Mis mees on aga uus professor, kes Marisoli ameti üle võtab ning kas akadeemia laboris leiutatud uus tehnoloogia aitab Cruzi püüdlustele kaasa või hoopis takistab?
Neljas osa „Tähtluited“ viib noored seiklejad teekonnale Aafrikasse. Saladused hiilivad varjust välja ja tekitavad Cruzile rohkem küsimusi kui vastuseid. Üks suur avastus toob Avastajate Akadeemia ajakirjanduse rambivalgusesse, kuid Cruz peab tegelema palju rohkemaga kui lühike kuulsusehetk. Ema järgmise vihje avastamine viib ta seni kõige eksootilisemasse kohta − tohutusuurde kõrbesse, kus miski ei näita enam edasiteed, kuid ootamatu liitlane aitab Cruzil leida mõistatuse järgmise tükikese. Ja just siis, kui asjad tunduvad laabuma hakkavat, teeb üks doktor tehnoloogilise läbimurde, mis paljastab Cruzile tema tuleviku kohta rohkem, kui ta tegelikult teada tahab.
Neli esimest osa on juba eesti keeles olemas ning kohe-kohe on ilmumas sarja viies raamat „Tiigripesa“, kus maadeavastajad seiklevad India ookeanis asuva saareriigi lähistel tohutus veealuses maailmas ja osalevad lõbusal robootikavõistlusel. Kuid õnnelik aeg möödub kiiresti. Ootamatult satub meeskond olukorda, kus tuleb päästa üks õppejõud surmasuust. Cruz seisab silmitsi tuttava vaenlasega, kes on valmis otsustavalt takistama tema kõige tähtsama ülesande täitmist: leida üles ema salakoodi puuduvad osad. Selles elu ja surma vastasseisus on Cruz tunnistajaks suurele ohverdusele ja paljastab varjatud sõnumi, mis raputab tema maailma rohkem kui kunagi varem ...
Kõik Avastajate Akadeemia raamatud on tulvil põnevust. Siin on nii tekstis kui ka illustratsioonides koode, mida lahti murda, mõistatusi, mida lahendada, ja saladusi, mida koos akadeemia õpilastega paljastada. Kuigi tegu pole kooliõpiku, vaid ilukirjandusega, leidub raamatutes hulgaliselt põnevaid teaduslikke ja harivaid fakte. Autor Trudi Trueit on suutnud need nii osavalt põimida põnevatesse koolitundidesse ja ekspeditsioonidesse, millel Cruz ja tema kaaslased osalevad ning tänu sellele ammutab lugeja uusi teadmisi justkui märkamatult. Raamatutes on ka mitmeid värvilisi illustratsioone ja selgitavaid kaarte, mis aitavad lugudesse veel paremini süveneda.
Iga raamatu lõpus on jaotis „Tõde väljamõeldiste taga“, kus on fotod ja kirjeldused tõelistest teadlastest, uurijatest ja leiutistest, mis inspireerisid autorit lugu kirjutama ning millega raamatu tegelased oma seiklustes kokku puutuvad. Näiteks saab sealt lähemalt teada, kuidas päriselt Maa ümber tiirlevate satelliitide abiga on võimalik leida senitundmatuid muistiseid või mismoodi aitavad kaameralõksud analüüsida loomade käitumist ja asustustihedust ning saada nendest väga erilisi fotosid.
Sari on omalaadne ja seikluslik ning avardab lugemiselamuse kõrval märgatavalt silmaringi. Avastajate Akadeemia raamatud sobivad lugemiseks 8−14-aastastele. Kui aga algkooli lapsed armastavad veel ettelugemist, siis on need jutud ka selleks sobivad, sest kõnetavad kindlasti emasid-isasid, kes on huvitatud teadusest ja põnevusest. Lisaks saab siis pärast üheskoos ühe või teise raamatus üles kerkinud teema kohta lisa uurida.
Raamatud saad tellida siit.