Jääehete valmistamine ei nõua erilisi kulutusi ning protsess on väga lihtne ja loov. Tulemus on ainulaadne: iga ehe on isemoodi ja võib kindel olla, et täpselt sellist pole kellelgi teisel.
VAJA LÄHEB
- Sobivaid anumaid (nt jääkuubiku-, liiva- või küpsetusvormid), kausid, plasttopsid jne
- Riputamiseks paela või nööri
- Vett (soovitavalt filtreeritud)
- Kaunistuseks looduslikku materjali (et sulamise ajal ei täituks aed plastist võõrkehadega), nt igihaljaste taimede oksi, marju, puuvilju, lilli, lehti, käbisid, seemneid
- Patareitoitel leedtulekesi
Kui valmistatav ehe on väike – valmistatakse näiteks plasttopsi põhjas või jääkuubikuvormis –, jõuab see pakasega ühe öö jooksul ära külmuda.
Aseta kaunistused anumasse ning vala vett kuni 3 cm. Lisa riputusnöör nii, et tekiks piisava suurusega aas. Aasa tehes jälgi, et nööri või paela oleks piisavalt ja see ei jääks liiga lühikeseks. Pane nööriotsad kokku ning tee mitmekordne sõlm. Keera julgelt suurem sõlm, et tekiks nähtav pallike, mis jääb ehte sisse ja takistab sulamise korral nööri välja libisemist. Väiksemate vormidega võib külmutada jääehteid ka külmikus.
Huvitava vormi saab ka, kui valada vett õhupalli sisse, kuhu on juba asetatud kaunistused, ning riputada need õue pesunöörile külmuma. Jääehetesse võib lisada ka patareitoitel leedtulekeste keti. Valgus teeb ehte õhtupimeduseski nähtavaks ja loob meeleolu.
Jääehteid võib riputada lihtsalt ka maja külge akna taha. Kuuskedelgi mõjuvad need väga kaunilt.
Valguskette saab kasutada ka näiteks jääst vaniku loomisel. Selleks vala paarikümne auguga jäävormi vett ning aseta nendesse mõned marjad, lilleõied ja okkad. Säti valguskett nii, et igas jääkuubikus oleks ka mõni tuluke. Kõige mugavam on kasutada painduvat traadist valgusketti. Pane jääkuubikuvorm külmuma ning juba mõne tunni pärast ongi valmis huvitav ja ainulaadne jäine valguskett.
Samal moel võib luua ka jääpargi. Väga hästi sobivad selleks ümmargused keeksivormid. Lisa kaunistuseks igihaljaid oksi, pihla-, lodjapuu või muid marju ning miks mitte ka päevalilleseemneid.
Vala vett nii palju, et see kataks kaunistused, aga liiga paksu pärga ei tasu teha, sest see saab väga raske. Aseta vorm sügavkülma või ööseks õue ja oota, kuni see täielikult külmub. Kasta vorm korraks kuuma vette, et pärg vormist kätte saada.
Kasuta riputamiseks tugevat paela, et pärg näiteks õunapuu jämedama oksa külge kinnitada.
Seemned ja teraviljad, mis jää sulades alles jäävad, rõõmustavad aeda saabuvaid linde.
Tule ja jää kombinatsioon pakub alati hämmastust: tundub uskumatu, et need võivad kõrvuti eksisteerida. Jääst on lihtne võluda ka küünlalaternat. Selleks on vaja kahte silindrikujulist plastanumat (näiteks topse või pudeleid), millest üks peaks olema väiksem nii läbimõõdult kui ka kõrguselt. Aseta kaunistused suurema anuma põhja. Väga ilusa tulemuse saab näiteks apelsini- või mandariiniviiludega. Paiguta väiksem anum suuremasse täpselt keskele, kuid mitte päris põhja, nii et põhjade vahele jääks ruumi. Kinnita sisemine anum teibiga. Lisa kaunistusi ka tulevase laterna seintele.
Külmutada on soovitatav kahes etapis kihiti. Esimene veekiht peaks katma põhja ja ulatuma kuni 3-4 cm ulatuses seintele. Tänu sellele jäätub ja fikseerub kaunistuseks laotud materjal ega kerki järgmise valamise etapis pinnale. Kui alumine kiht jäätub, tuleb lisada vormi ülaossa vett ja oodata, kuni see külmub. Kui vesi muutub jääks, võta esmalt välja sisemine anum (vala sellesse soe vesi) ja seejärel eemalda välimine, asetades laterna ettevaatlikult sooja veega anumasse. Ära lase jääl sooja veega kokku puutuda, kuna jää praguneb!
Jääehete valmistamiseks on parim kasutada eelnevalt keedetud ja jahutatud või filtreeritud vett. Sel juhul tuleb jää läbipaistev. Vastasel korral muutub jää häguseks, kuid ka see on kaunis.
Rohkem ideid ning nõuandeid jõuluajaks leiad Varje Talivee raamatust „Jõuluaja sisustaja“, mllle saad soodsaima hinnaga tellida otse kirjastusest.