Enne seda, kui kirjastus Penguin Books otsustas avaldada Kyle Perry „Järsakud“, oli noor autor jõudnud sahtlisse kirjutada kümme romaani. Perry sõnul oli emotsionaalselt keeruline pärast korduvaid tagasilükkamisi jätkata. Tekkis küsimus, kas ta raiskab oma aega või kas ta on üldse piisavalt hea, aga kirjanikuks saamise unistusest loobumine ei tulnud tema sõnul kordagi kõne alla. Juba noorest peast teadis Kyle, et tahab saada kirjanikuks. „Ma lihtsalt armastasin lugusid. Mulle meeldisid filmid, arvutimängud ja mulle väga-väga meeldisid raamatud. Teadsin sisimas, et olen kõige õnnelikum siis, kui saan kogu oma ülejäänud elu kirjutada,“ on ta öelnud ühes intervjuus. Lugejad on Perry vankumatust järjekindlusest ainult võitnud, sest kirjanik jutustab oma debüütromaanis köitva põnevusloo, mis toob kananaha ihule.
Raamat räägib teismelistest tüdrukutest, kes läksid kaduma kooliekskursioonil kaugel kõnnumaal, Tasmaania põhjaosas Great Western Tiersis. Limestone Creeki elanikud satuvad juhtunust ärevusse, sest kolmkümmend aastat tagasi kadus sel ohtlikul mägismaal viis tüdrukut. Sellega seotud legend Näljasest Mehest hõljub hirmuäratavalt õhus veel tänagi.
Ametivõimud selgitavad välja, et enne tüdrukute kadumist löödi nende õpetaja Eliza Ellis teadvusetuks. See tähendab, et keegi mäel pidi olema pahatahtlik. Kohalik diiler ja ühe kadunud õpilase Jasmine’i isa Jordan Murphy saab kohe peamiseks kahtlusaluseks. Kuid juhtumit uuriv detektiiv Con Badenhorst teab, et linnas, kus põimuvad omavahel korrumpeerunud politseinikud, väikelinna poliitika ja teismeliste YouTube’i sensatsioonid, varjavad kõik midagi ning valet räägitakse palju lihtsamini kui tõtt.
Kui kalju jalamilt leitakse puretud surnukeha, hakatakse kahtlustama metslooma, kuid samas ei suudeta selgitada, miks laip oli paljajalu, kuid tema jalanõud asusid kalju tipus, paelad korralikult seotud. Täpselt samamoodi nagu kõik ohvrid minevikust. Mis järsakutes juhtus? Keegi teab ... või on kohalikul legendil ikkagi tõepõhi all ...
Perry on öelnud, et ta leidis „Järsakuteks“ ainest päriselust. Nimelt on ta aastaid nõustanud narkootikumide ja alkoholiga kimpus olevaid noori ning kuulnud iga päev lugusid. „Nõustaja töö ongi peamiselt kuulajaks olemine ning inimestele toe pakkumine hetkel, kui nad jagavad oma kõige sügavamaid, keerulisemaid ja südantlõhestavamaid lugusid. Töö kriisis inimestega, narkomaanide ja narkodiileritega, riskigrupis noortega, inimestega, kes on meeleheitel ja suitsiidi äärel on minu jaoks inimesena raske, aga kirjanikuna aitab see luua dialooge, kasutada päris kogemusi ja panna lugudesse rohkem südant,“ on kirjanik öelnud. Tema sõnul ei olekski „Järsakud“ ilma klientideta üldse sündinud. Perry ei viksinud küll süžeed maha otse elust, aga väga palju põhineb millelgi, mis on päriselt juhtunud, kas siis tema klientidega või nende sõpradega. Küll pidi ta sündmusi isegi leebemaks muutma. „Tõde on sageli veidram kui väljamõeldis,” on ta kommenteerinud.
Lisaks töökogemusele põimis Perry „Järsakutesse“ tüki oma lapsepõlvest, mille veetis suures osas Tasmaania Great Western Tiersi jalamil, kus toimub ka romaani tegevus. „Ma usun küll, et on võimalik kirjutada mõnest kohast, ilma et oleksid seal kunagi viibinud ning teha seda väga hästi, aga mina valisin tegevuspaigaks koha, mis on mulle südamelähedane ja kus olen piisavalt aega veetnud.“
Seda, et Perry oskab päriselt juhtunut ära kasutada, kinnitab tema lugu sellest, kuidas sündis detektiiv Con Badenhorsti tegelaskuju. „Aastaid tagasi reisisin üksi ning sõbra sõber nimega Con Badenhorst pidi mulle Johannesburgi lennujaama vastu tulema. Olin esimest korda Aafrikas ja see tegi mind närviliseks. Olukorra muutis hullemaks see, et lend hilines märkimisväärselt ning kui kohale jõudsin, hakati juba lennujaama sulgema. Mul ei olnud telefoni ega ühtki ideed, kuidas Coniga kontakteeruda. Tulesid hakati kustutama, kõik olid lahkumas, aga mina uitasin suure seljakotiga sihitult ringi. Mind valdas paanika, sest mulle oli räägitud Johannesburgi ohtudest. Äkki kuulsin selja taga madalat ja tugevat häält ütlemas: „Kyle?“ Pöörasin ringi ja nägin Con Badenhorsti, kes otsis mind. Kergendus, mida sel hetkel tundsin, oli kirjeldamatu.“ Detektiivi tegelaskujuga püüdiski Perry esile kutsuda sama tunnet, mida ta lennujaamas ise koges: Kõik saab korda. Con on siin.
Kuidas täpselt Con Badenhurst „Järsakutes“ juhtumi lahendab ja kas pärast seda võib öelda, et kõik saab korda, seda võib igaüks raamatust ise lugeda. Vesta Raamatulaadalt saab põneviku praegu tellida eriti hea hinnaga.
Kyle Perry
Tõlkinud Martin Kirotar
432 lk, 148x220, pehmed kaaned