6 raamatusoovitust meestele

Merilin Piirsalu
17.08.2022
Valik raamatuid meestele
Valik raamatuid meestele | Foto: Merilin Piirsalu

Kuigi raamatuid ei jagata otseselt naistele ja meestele mõeldud kategooriatesse, leidub siiski lugusid, mida loevad pigem naised ning neid, mida eelistavad mehed. Seekord panime kokku lugemisvaliku, mille hulgast võiks sobiva lektüüri leida endale eelkõige mehed.

1

Mayday

Grethe Bøe poliitiline põnevik "Mayday" on kõhedust tekitavalt päevakajaline lugu Vene-Norra suhetest keset Arktika jäävälju. Samal ajal, kui Venemaa ja NATO suhted on jäätunud, alustab NATO Norra põhjapoolseimas maakonnas Finnmarkis oma kõigi aegade suurimat talveõppust. See provotseerib venelasi alustama õppusi ka enda pool piiri. Raamatu põhisündmustik käivitub, kui lennuk F-16, mille pardal on NATO piloodid Ylva Nordahl ja John Evans, satub kahe riigi piirialal vastasseisu Venemaa lennukiga ja tulistatakse alla. See vallandab suure poliitilise kriisi, milles mõlemad pooled tõlgendavad juhtunut rünnakuna. Ainsana võivad kõikehävitava konflikti vallandumist peatada Ylva ja John, kes püüavad ületada riigipiire ja Norrasse jõuda, et paljastada, mis tegelikult juhtus. See on võitlus ajaga, kuna nii Venemaa president, NATO peasekretär kui ka erasõjatööstus on juba „nuge teritamas".

2

Järsakud

Austraalia kirjaniku Kyle Perry debüütromaan „Järsakud“ räägib teismelistest tüdrukutest, kes läksid kaduma kooliekskursioonil kaugel kõnnumaal, Tasmaania põhjaosas. Kohalikud elanikud satuvad juhtunust ärevusse, sest kolmkümmend aastat tagasi kadus sel ohtlikul mägismaal samuti viis tüdrukut. Sellega seotud legend hõljub hirmuäratavalt õhus veel tänagi.

Kui kalju jalamilt leitakse puretud surnukeha, hakatakse kahtlustama metslooma, kuid samas ei suudeta selgitada, miks laip oli paljajalu, kuid tema jalanõud asusid kalju tipus, paelad korralikult seotud. Täpselt samamoodi nagu kõik ohvrid minevikust. Mis järsakutes juhtus? Keegi teab ... või on kohalikul legendil ikkagi tõepõhi all ...

Selles loos põimuvad korrumpeerunud politseinikud, väikelinna poliitika, kohalikud uskumused ja teismeliste YouTube’i sensatsioonid. Kõik varjavad midagi ning valet räägitakse palju lihtsamini kui tõtt.

3

Sügavik

Kyle Perry teine põnevik „Sügavik“ on meisterlik, realistlik ja šokeeriv lugu, mis lennutab otsejoones narkoäri, korruptsiooni, keeruliste peresuhete ja kättemaksu keerisesse.

Romaani tegevus toimub Tasmaania pealinnast Hobartist idas, kitsal maasäärel keset lõunapoolkera kõrgemaid rannakaljusid asuvas Shacktownis. Perekond Dempsey mitu põlvkonda on selles mereäärses linnas tegelenud tulusa uimastiäriga juba palju aastaid, kasutades kattevarjuna endale kuuluvat kalatööstust ja salapärast müüti Mustast Tuulest.

Lugu algab suure pauguga, kui 13-aastane poiss uhutakse Shacktowni läheduses ookeanist kaldale. Muljutud ja läbipekstud poisi seljal on tätoveering, mis tuvastab ta Forest Dempseyna, kes kadus koos oma vanematega seitse aastat tagasi. Tema äkiline taasilmumine tekitab perekonnas ja nende suhetes paraja segaduse. Algab karm võitlus, kus veri ei ole alati sugugi paksem kui vesi ja igaüks riskib ohtu sattumisega.

4

Kühnil on tegemist

Saksa kirjaniku Jan Weileri romaan „Kühnil on tegemist“ on korraga nii kriminaallugu kui ka läbilõige ühe Saksa keskklassi perekonna elust. Raamatu peategelane on 44-aastane politseinik Martin Kühn, kes ei tea päris paljusid asju: näiteks kuidas oma politseinikupalgaga ümber käia, et pärast kõiki mahaarvamisi ei jääks järele üksnes kaduvväike osa, miks kõik naised tahavad hobuseid ja kas ta tohib häbi tundmata ette kujutada armuseiklust punapäise naabritariga. Miks on nii, et ta suudab rääkima panna iga mõrtsuka, kuid ta enese poeg ei vaheta temaga kaht lausetki? Kühnil pole aimugi, mis saladust ta ise varjab. Ja eeskätt, miks ta pea on mõtetest alati nii pungil.

Siis pussitatakse surnuks üks vana mees. Ohver lebab otse Kühni aia taga põõsastes. Ja korraga on Kühnil väga palju tegemist. Muide, veel sel sügisel ilmub eesti keeles järgmine Kühni-lugu!

5

Vormel 1 kuulsused

Kui aga ilukirjandus ei kõneta, võib valida hoopis spordiraamatu. Rein Luige koostatud „Vormel 1 kuulsused“ pakub lugusid inimestest ja sündmustest, kes või mis on mingil moel teistest rohkem esile tõusnud ja mõjutanud vormel 1 arenguid ning jätnud märgi selle spordiala ajalukku. Juttu on ka neist, kelle teod, oskused ja väärtused kipuvad unustusse vajuma ning vajaksid meeldetuletamist. Kümne teema vahele on pikitud mitmesuguseid fakte – enamalt jaolt kindlasti vähetuntud, kuid huvitavaid ja põnevaid, kasulikke või kasutuid.

6

Ajalugu neljal rattal

Tõnu Ojala koostatud „Ajalugu neljal rattal“ räägib mõistagi kõiksugu põnevatest sõidukitest. Näiteks mis autoga sõitis 1960. aastatel malekuulsus Paul Keres? Millise sõidukiga saabus vastvalitud president Lennart Meri 1992. aasta sügisel Toompeale ametivannet andma? Kuidas eestlased autod ära rikkusid ja miks arvati 1980. aastate Tallinnas, et Mercedes-Benz SL on auto vaid hädapärast? Sellest kõigest ja veel paljust muust saab teada, kui külastada Halingal asuvat automuuseumi.

Raamatusse on koondatud ülevaade Tallinna-Pärnu maanteel Halingas tegutseva automuuseumi Via Baltica väljapanekust – alates väikestest kolmerattalistest motorolleritest ja omaaegsetest invaautodest ning lõpetades luksuslike Mercedeste ja Rolls-Royce´idega. Autode käekäiku, nende tehnilisi omadusi ja tootmise ajalugu täiendavad muuseumi asutaja, autoentusiasti Peeter Kalli mahlakad taustajutud.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid