90 kriminaalset mõistatust panevad sinu nutikuse proovile

Merilin Piirsalu
03.02.2022
Kriminaalsed mõistatused
Kriminaalsed mõistatused | Raamatu kaanekujundus: Julyan Bayes Foto: Canva

Küllap on iga kirglik krimiromaanide austaja unistanud vahel sellest, et olla kuulus detektiiv või mänginud mõttega, kuidas tema oleks suutnud kurjategijana oma jälgi peita ja puhtalt pääsenud.

Päriselus on nendesse rollidesse keeruline sattuda, sest detektiiviks saavad vähesed ning kurikaela saatust ei soovi ju tegelikult keegi. Nüüd on aga igaühel võimalik ilma igasuguse riskita enda kuritegude lahendamise või sooritamise oskust proovile panna raamatu abil, mille pealkiri on „Kriminaalsed mõistatused“.

Raamatu lehekülgedelt leiad 90 riukalikku mõistatust, mis panevad vähem või rohkem ajusid ragistama. Olenemata sellest, kas oled parasjagu uurija või kurjategija rollis, tuleb lahendada loogika- ja tähelepanuülesandeid, sudokusid, murda lahti seife ja koode, leida väljapääsuteid või peidetud varandus.

Detektiivina pead näiteks maffiabossi päeviku sissekannete ja mürkide kirjelduste põhjal aru saama, millist mürki tüdruksõber maffiabossi mõrvamiseks kasutas. Kuritegeliku jõugu juhina pead otsustama, kes neljast sinu heaks töötavast inimesest on tegelikult politseiagent. Tõendusmaterjali pead ammutama nendega peetud vestlustest, milles nad räägivad oma nädalavahetuse tegemistest.

Enamik ülesandeid on ühe- või kaheleheküljelised, kuid on ka pikemaid. Iga mõistatus lõppeb küsimusega, mida toodud info põhjal pead tegema või välja uurima. Vastus on mõnikord peidetud mitmesse vihjesse, mille järgi pead aru saama, mida sinult oodatakse. Vihjed ilmuvad näiteks leitud märkmetena. Või on peidetud ülesande teksti või isegi pealkirja. Nuputamist igatahes jagub.

Raamatu lõpust leiad kõikide mõistatuste lahendused. Seega – kui jääd toppama, võid lasta kellelgi raamatut lapata ja endale vihjeid anda.

Selleks et paremini aimu saada, millist laadi ülesandeid „Kriminaalsed mõistatused“ sisaldavad, olgu siinkohal nuputamiseks mõistatus, mille pealkiri on „Kuritegu korteris“.

On toime pandud kohutav mõrv ning selle lahendamine on määratud kõige parematele politseinikele. Kahjuks on nad kõik kollektiivpuhkusel, nii et äkki saad hoopis sina aidata?

Sa oled suutnud kindlaks teha, et mõrvar tuli ühest eriti kurikuulsast kortermajast Steeli tänaval, kus iga korter on nummerdatud 1-st 1000-ni. Ohver oli kogukonnas väga tuntud, mistõttu on sulle tulnud ebatavaliselt palju vihjeid. Siin need on:

Dave ütleb: „Korterinumber on täpselt sama isegi siis, kui seda pea peal seistes vaadata.“

Sam teatab: „Ma tean kindlalt, et korterinumbri esimene number on suurem kui selle viimane number.“

Monica paljastab: „Korterinumbrite summa on võrdne ruutarvuga.“

Küsimus: „Mis on selle korteri number, kus mõrtsukas elab?“

Ülesande õige vastuse leiad siis, kui kerid käesoleva artikli lõpuni.

Kriminaalseid mõistatusi võib lahendada raamatuga üksi olles, aga need sobivad ideaalselt ka mõnel koosviibimisel perele või sõpradele pureda andmiseks. Pisike lõbus meelelahutus on sedasi garanteeritud ning mitu pead on ju ikka mitu pead.

Kõige olulisem on meeles pidada, et eesmärk on lõbutseda – seega juhul, kui sa valitud ülesannet ei naudi, jäta see vahele ja mine järgmise juurde. Raamatus on neid kokku 90, nii et mõneks ajaks peaks tegevust jätkuma.

Head nuputamist!

Kriminaalsed mõistatused

Gareth Moore

Tõlkinud Reete-Ramona Kestlane

224 lk, 153x234, pehmed kaaned

Vastus artiklis esitatud mõistatusele: mõrtsukas elab korteri number 916.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid