Dr Gunnar Männiku raamatu „Ülekoormusvigastused muusikutel“ esitlus-kontsert toimub 7. detsembril

Vesta Raamatud
22.11.2023
Dr Gunnar Männiku uus raamat „Ülekoormusvigastused muusikutel“
Dr Gunnar Männiku uus raamat „Ülekoormusvigastused muusikutel“ | Foto: Vesta Raamatud

Ootame kõiki dr Gunnar Männiku raamatu „Ülekoormusvigastused muusikutel“ esitlus-kontserdile Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suurde saali 7. detsembril kell 19. Kontsert on kõigile tasuta.

Dr Männik sai raamatu kirjutamiseks inspiratsiooni oma senisest töökogemusest. Oma pikaaegse arstipraksise jooksul on ta aidanud paljusid muusikuid sundasendist põhjustatud vigastustest paraneda. Raamat toetub nii autori enda kogemustele muusikutest patsientide ravimisel kui ka paljudele teadusuuringutele.  

Muusiku keha on ju tema peamine instrument, mis peab töötama professionaalselt. Nagu iga muusikainstrumendiga, peab muusik ka oma keha õigesti töötamist harjutama – igapäevaselt oma tugi-liikumisaparaati treenima. Raamat annab üksikasjaliku ülevaate tugiaparaadi ülekoormusvigastustest muusikutel ning jagab juhiseid, kuidas tehniliselt õigesti musitseerida, et ei tekiks sundasendist põhjustatud vaevusi.

„Ülekoormusvigastused muusikutel“ ulatab abikäe pianistidele, orkestrantidele pillide kaupa (viiul, vioola, harf, tšello, kontrabass, puhk- ja löökpillid), kitarri- ja akordionimängijatele ning organistidele. Soovitusi leiavad ka lauljad ja dirigendid. Samuti on see tarvilik lugemisvara muusikaõpetajatele ja pillimängu õppivate laste vanematele.

„See raamat võiks olla kohustuslik kirjandus kõikidele muusikutele,“ annab raamatu tagakaanel soovituse helilooja ja EMTA professor Tõnu Kõrvits. Ta ütleb: „Muusikat tehes unustavad interpreedid sageli, kui oluline on nende keha. On ju inimese keha – käed, jalad, hääl – just see, mis annab impulsi heli tekkeks. Me peame kandma hoolt mitte ainult oma hinge, vaid ka oma keha eest. Nii saame paremini teenida muusikat ja jagada inimestele armastust läbi helide. Kõikidel muusikutel on omad sundasendid, mis pikema aja jooksul võivad hakata valu tegema. Gunnar Männiku raamat on vajalik ja ainulaadne õpik, kuidas kõige paremini kanda hoolt oma keha tervise eest. Siin on peatükid erinevate pillide mängijatele ja spetsiaalsed harjutused, mida me kõik peaksime iga päev tegema.“

Raamatu esitlus-kontserdil on dr Männiku vestluskaaslasteks pianist Johan Randvere ja raamatu väljaandja, kirjastuse Ühinenud Ajakirjad juht Marko Tamme. Musitseerivad pianist Johan Randvere ja trio Poll-Varema-Poll (Mari Poll – viiul, Henry-David Varema – tšello ja Mihkel Poll – klaver). 

Gunnar Männiku raamatud on esitlusel müügil soodushinnaga ja soovijad saavad autorilt ka autogrammi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid