Sügisvaheaeg on ukse ees ning Martha, Mikkel ja Mats peavad koos isaga plaani, kus seda veeta. Kaalukausil on lõunamaine Gomera või sügisene Sommerby. Kuna poisid tahavad kindlasti minna vanaema Inge juurde Sommerbysse, siis pärast väikest kõhklust nii tehaksegi. Lapselapsi igatseb ka vanaema, kuigi ta seda parema meelega avalikult ja kõva häälega ei tunnistaks.
Sügisesele rannikule jõudes tunnevad lapsed end kohe taas koduselt. Ilm on küll kohati vihmane ja tuuline, aga muidu on peaaegu kõik nagu suvel: loomad ja linnud on alles, hommikul pakub vanaema talupoja hommikusööki, puudelt ja peenardelt korjatakse viimsedki viljad ning pannakse talveks purki. Endiselt pole aga vanaemal telefoni ega wifit ning telefonis passimise asemel loeb suur õde oma noorematele vendadele raamatuid ette.
Kogu vaheaeg võikski ju nii toredalt ja idülliliselt mööduda, kui välja ei ilmuks eelmisel suvel vanaema maja sihikule võtnud õel kinnisvaramaakler. Seekord on tal varrukast võtta veelgi vastikumad nipid ning karmi koorega vanaema Inge tundub juba leppivat sellega, et maja tuleb maha müüa. Martha ei taha aga selle mõttega kuidagi nõustuda, sest tema meelest lihtsalt ei tohi armastatud maja maha müüa. Ta peab midagi ette võtma, et maakleri salakavalad plaanid taas nurjata.
Väga mõnus on sukelduda sellesse igapäevaelust eemal olevasse maailma, kus aeg voolab aeglasemalt kui suures linnas ja kus ümberringi on lummav loodus ja kohisev meri. Lugedes saab tajuda maaelu idülli, aga ka tunda ja kogeda tegelaste tundeid ning neile kaasa elada. Kõik tegelased elustuvad raamatu lehekülgedel ning iga lugeja saab nende muredest, hirmudest ja mõtetest hästi aru. Uskumatult autentne ja armas lugu, mille Kirsten Boie on kirja pannud väga köitvas jutustamisstiilis.
Kuigi tegemist on nooremale koolieale mõeldud raamatuga, sobib see ideaalselt ka pisut suurematele lastele ning kui vanemad seda oma lastele ette loevad, haaravad mereäärsed seiklused neidki kaasa. Tegelikult võib Sommerby sarja väga vabalt soovitada ka täiskasvanutele lugemiseks. Eriti hästi sobib see nendele, kes on lapsepõlves nautinud Astrid Lindgreni Kalle Blomkvisti või Tjorveni lugusid. Ka Sommerby raamatutes on osavalt kokku põimitud igas vanuses inimeste tunded ja mõtted ning ei puudu ka väike romantika. Väiksemad lugejad tunnevad ennast kindlasti ära Matsis ja Mikkelis, kes on vallatud poisiklutid ning mõtlevad enamasti head, aga satuvad sellest hoolimata äpardustesse. Teismelised elavad arvatavasti rohkem kaasa Marthale ja tema esimese armumise võludesse ja valudesse. Täiskasvanutele võib aga meeldida vanaema Inge kindlameelne iseloom ning tema kunagine armastuslugu, mille ümbert langeb saladusloor.
„Tagasi Sommerbys“ meeldib kindlasti ka nendele, kes armastavad kirjandust, sest siin on tähtsal kohal ka raamatute ette lugemine ja raamatutest inspiratsiooni ammutamine. Martha loeb unejutte oma vendadele, kes raamatu tegelaste eeskujul üht-teist ette võtavad. Enda jaoks leiab tüdruk aga vanaema raamaturiiulilt kapsaks loetud klassika „Tuulest viidud“. Tuleb välja, et see oli tema ema kunagine suur lemmik. Kuna Martha on ise parasjagu esimest korda armunud, siis leiab ta raamatust mitmeid kohti, millega enda ellu paralleele tõmmata. Autor on väga usutavalt need noore lugeja mõtted edasi andnud ning see meenutab kindlasti paljudele, mis tundega nad ise Scarletti elust lugesid.
„Tagasi Sommerbys“ on tempokas lugemine, kus kogu aeg midagi toimub. Kõikide juhtumiste kõrval aga joonistub hästi välja, kui tähtsad on perekond, ühtekuuluvustunne, sõprus ja ausus. Kirsten Boie on need olulised teemad ja väärtused väga oskuslikult lõbusaks puhkuseseikluseks põiminud.
Palju väärt lasteraamatuid leiad siit.