Kolm verivärsket ja haaravat krimilugu sügisesele lugemislauale

Merilin Piirsalu
26.09.2022
Krimilood pakuvad põnevust ning panevad unustama kõiki argimuresid
Krimilood pakuvad põnevust ning panevad unustama kõiki argimuresid | Foto: Canva

Pikkade sügisõhtute sisustamiseks on lugemine üks parimaid viise. Soovitame kolme verivärsket krimilugu, mis pakuvad põnevust ning panevad sind unustama kõiki argiseid toimetusi ja tüütuid kohustusi.

Sügav, sügav lumi

Brian Freemani põnevik „Sügav, sügav lumi“ viib tavalisse Ameerika väikelinna, kus kaob kümneaastane Jeremiah. Kogu linn teeb pingutusi, et poiss kiiresti üles leida, kuid tagajärjetult. Mis ikkagi juhtus? Kas mõistatust on üldse võimalik lahendada, kui iga niidiots viib tupikusse?

Kadunud poisi lugu jutustab Shelby Lake, šerifi abi, kes ühtlasi on kohaliku šerifi Tom Ginni adopteeritud tütar. Külmal sügisööl 25 aastat tagasi leidis šerif oma ukse tagant nädalase tüdruku ja päästis ta napilt surnuks külmumisest. Shelby mõistatab vahel, miks tema elu toona päästeti. Kui linnas läheb kaduma kümneaastane Jeremiah Sloan, jõuab noor naine järeldusele, et tema jäi ellu selleks, et päästa üks teine laps.

Kogu lugu ei ole aga üles ehitatud üksnes Jeremiah’ kadumisele. Seal on määraval kohal värvikad väikelinna elanikud, metsik loodus, mille keskel linnake laiub, ja legend metsas elavast Ursulinast. See on väga mitmekihiline ja nauditavalt räägitud lugu. Usutav. Paraja tempoga. Elava dialoogiga. Sa ei saa raamatut käest panna enne, kui viimane lehekülg on loetud.

Kühnil on pahandus

Martin Kühn on Saksa politseinik, kellega Eesti lugeja sai eelmisel sügisel, kui eesti keeles ilmus Jan Weileri esimene raamat „Kühnil on tegemist“. Tänavu septembris jõudis meie lugejateni järgmine raamat „Kühnil on pahandus“.

Sarja teises loos tõdeb politseinik Kühn, et tõusku päike, ladistagu vihma või langegu lund, aga põhimõtteliselt algab iga päev ühesuguste võimalustega. Vähemalt heal päeval näeb ta seda nii. Kuid viimasel ajal on tal häid päevi olnud harva – tema abikaasa Susanne käitub imelikult ja ta ise teeb oma armuelus eksisammu.

Ka tööl on pingeline, sest üks päev algab sellega, et leitakse laip, ning Kühn ja tema kolleeg Steierer peavad tabama noore mehe mõrvari. Uurimine viib Kühni, lihtsa politseiniku ja töövihtuja, rikaste inimeste ja heategevuslike ühingute maailma. See uus kogemus avaldab talle mõju rohkem, kui mees tunnistada tahab. Ja samal ajal, kui ta kahtlusaluse terrassil isetehtud limonaadi mekib, otsib ta vastust, kas selles elus üldse on midagi, milles tal õigus on.

Kühni raamatud on küll krimilood, kus head peavad kätte saama kurja, aga selle kõrvalt avavad need ka ühe keskealise mehe mõttemaailma ja lasevad heita pilgu Saksa keskklassi perekonna ellu. Selles on nii põnevust, huumorit kui ka irooniat ja inimlikkust. Väga sobiv ajaviitekrimi nendele, kes soovivad kaasa kulgeda ühe politseiniku üles-alla vonkleval töö- ja eraelu teekonnal.

Unetus

Sarah Pinborough’ „Unetuse“ peategelane on peagi 40-aastaseks saav Emma, kellel on edukas juristikarjäär, kaks last ja kodune abikaasa. Kuid tema lapsepõlv on olnud hoopis teistsugune: viieaastasena saadeti tema ja ta vanem õde eraldi kasuperedesse elama, sest nende ema tegi midagi kohutavat. Koletisena, kelleks ema enne 40. sünnipäeva muutus, Emma teda mäletabki. Ja see koletis ilmub tema ellu nüüd, mil tulemas on ta enda 40. sünnipäev.

Mida lähemale see päev jõuab, seda rohkem hakkab Emma peas refräänina kajama mõte, et ta läheb hulluks. Täpselt seda ju ema talle minevikus korrutas: „Sul on sama halb veri nagu minul. Sa lähed hulluks.“ Emma ei suuda sellest mõttest vabaneda. Talle hakkab tunduma, et keegi jälgib teda, ta ei mäleta enam asju, mida ta väidetavalt on teinud ning tema peas hakkavad tekkima imelikud mõtted. Kuid mis kõige hullem – ta ei saa enam öösiti magada. Täpselt sama juhtus ju tema emaga ning tagajärjeks oli ülejäänud elu kinnises asutuses.

Emma ei taha endale samasugust saatust ning peab teda mineviku külge aheldanud sündmuste virvarri lahti harutama, et kaitsta inimesi, keda ta armastab... või riskima kõige, sealhulgas kaine mõistuse kaotamisega.

„Unetus“ on lugu, milles pinge kerkib õhku juba esimestel lehekülgedel ning võtab vaikselt, aga vankumatult aina suuremaid tuure.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid