Kyle Perry närvekõditav põnevusromaan „Sügavik“

Merilin Piirsalu
07.04.2022
„Sügavik“ on meisterlik, realistlik ja šokeeriv põnevuslugu
„Sügavik“ on meisterlik, realistlik ja šokeeriv põnevuslugu | Foto: Canva

Austraalia kirjaniku Kyle Perry „Sügavik“ on meisterlik, realistlik ja šokeeriv põnevuslugu, mis lennutab lugeja otsejoones narkoäri, korruptsiooni, keeruliste peresuhete ja kättemaksu keerisesse.

Romaani tegevus toimub Tasmaania pealinnast Hobartist idas, kitsal maasäärel keset lõunapoolkera kõrgemaid rannakaljusid asuvas Shacktownis. Perekond Dempsey mitu põlvkonda on selles mereäärses linnas tegelenud tulusa uimastiäriga juba palju aastaid, kasutades kattevarjuna endale kuuluvat kalatööstust ja salapärast müüti Mustast Tuulest.

Lugu algab suure pauguga, kui 13-aastane poiss uhutakse Shacktowni läheduses ookeanist kaldale. Muljutud ja läbipekstud poisi seljal on tätoveering, mis tuvastab ta Forest Dempseyna, kes kadus koos oma vanematega seitse aastat tagasi. Tema äkiline taasilmumine tekitab perekonnas ja nende suhetes paraja segaduse. Algab karm võitlus, kus veri ei ole alati sugugi paksem kui vesi ja igaüks riskib ohtu sattumisega.

Perry jutustab lugu kolme tegelase vaatepunktist. Mackenzie „Mackerel“ Dempsey on pere kolmas laps, kes on ühtlasi perekonna must lammas. Ta proovis alustada oma narkoäriga, jäi vahele, aga pääses vanglast kautsjoni vastu välja. Nüüd püüab ta meeleheitlikult enne järgmist kohtuistungit pahandusi vältida. Dempseyde sugulane Ahab on oma perekonnast lahti öelnud ja tegutseb kohaliku kõrtsmikuna, üritades linna ja selle haavatavat turismimajandust turvalisena hoida. Ta on allilmast taandunud ja tunneb suurt kiusatust narkoäri paljastada, kuid hirmud ei lase tal seda teha. Kolmas peategelane on 13-aastane ookeanist ilmunud Forest, kelle kohta pole päriselt selge, on ta siis Dempseyde dünastia kadunud poeg või lihtsalt väga osav petis.

Foresti saatuse kohta vastuseid otsides ei jää Mackerelil ega Ahabil muud üle, kui lasta end allilma tagasi tõmmata ja sukelduda valede, saladuste ja paljastuste puntrasse. Neil on vaja teada, mis ometi juhtus poisiga kõik need aastad tagasi. Õli valab tulle see, et samal ajal, kui nad püüavad mõistatust lahendada, hakkab rivaalitsev jõuk kurikuulsa narkoärikast Musthabeme juhtimisel Shacktowni üle kontrolli võtma. See sunnib kõiki, kelle soontes voolab Dempsey veri, oma saatusele vastu astuma.

Lisaks kolmele peategelasele leidub raamatus hulk parajalt värvikaid karaktereid. Näiteks Ivy, Dempsey klanni karm matriarh, järjekindel detektiiv De Corrado või Shelby Dempsey, Mackereli vennanaine, kellel polnud Foresti äkilise ilmumiseni mingit aimu oma abikaasa kuritegelikust taustast. Kuigi paljud tegelased selles loos on kurjad või vähemalt võimelised suureks kurjuseks, on neist igaühel ka oma pehmem ja inimlikum pool.

„Sügavikuga“ tõestab Perry, et suudab luua äärmiselt köitvat krimikirjandust. Ta oskab sujuvalt gaasi põhja vajutada, nii et tulemuseks on tempokas ja kaasahaarav lugu. Lugejal jääb üle sellesse sisse elada, koos tegelastega pardale astuda ning Shacktowni võimuvõitlusesse sukelduda. Kui pinge kasvab ja saladused hakkavad paljastuma, pöörduvad raamatulehed järjest kiiremini, et teada saada, mis siis ikkagi juhtus.

Sügavik

Kyle Perry

Tõlkinud Martin Kirotar

392 lk, 148x220, pehmed kaaned

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid