Emotsionaalne intelligentsus
Raamatute lugemine võimaldab lastel end mitmesuguste tegelastega samastada ning erinevaid emotsioone ja eluolusid mõista. Nad õpivad kaasa elama teiste rõõmudele, muredele ja väljakutsetele ning arendavad nõnda empaatiavõimet ja emotsionaalset intelligentsust. Raamatute lugemine pakub võimalust maailma mitmekesisust mõista ning arendada suhtlemisoskust erinevate inimestega.
Nooremale koolieale on hea valik „Rohelise südamega linn“, mis räägib loo linnapeast, kes suures ehitustuhinas tahab linna keskel asuvast metsast kõik puud maha võtta. Linnaelanikud ei ole aga sellega sugugi nõus ning lapsed hakkavad metsa maha võtmise vastu võitlema. Seda raamatut lugedes saavad lapsed mõelda, miks loodus on meie jaoks oluline ning miks tasub igaühel oma tõekspidamiste eest võidelda.
Veel üks tore juturaamat on „Raadio Popov“, mille peategelane, 9-aastane Alfred, elab peaaegu üksi. Ta ei ole kunagi näinud oma ema ja alati tööreisidel viibiv isa õieti ei mäletagi enam, et ka Alfred on olemas. Ühel ööl lahkub poiss kodust ja järgneb salapärasele hiilijale, kes pistab koos ajalehega postkasti veel üht-teist: õunu, villaseid sokke ja võileibu. Algab unustamatu seiklus, mis muudab nii Alfredi kui ka paljude teiste üksildaste laste elu. Alfredile kaasa elamine aitab väikestel lugejatel mõista, kui tähtis on perekond ja sõprus ning annab lootust, et alati leidub murele lahendus.
Loovam mõtlemine
Raamatute lugemine avab uksed fantaasiamaailma. Lapsed saavad elavalt kujutleda raamatutes kirjeldatud tegelasi, paiku ja sündmusi. See stimuleerib kujutlusvõimet ning aitab arendada loomingulist mõtlemist. Samuti innustab raamatute lugemine lapsi mõtlema ja analüüsima. Nad võivad esitada endale küsimusi raamatu tegelaste motivatsiooni, sündmuste arengu või keeruka süžee kohta. Selline ajurünnak arendab analüütilist mõtlemist ja loovust. Lisaks võivad lapsed pärast raamatu lugemist soovida välja mõelda oma loo või jätkuloo, mis annab neile võimaluse rakendada enda fantaasiat ja loovust.
Kujutlusvõime paneb kindlasti tööle „Punase Hanesulepea saladus“, kus antakse lastele suve lõpus karm käsk „Jonnijoru jätke heaga maha! Siia, maakoju!“. Pärast seda sõidab perekond talveks ära linnakoju. Aga Jonn jääbki maamajja, kus tema muutlik meel puhub elu sisse uutele sõpradele: talutuppa lauale unustatud Kukeaabitsale ja Punasele Hanesulepeale, maja all elavale vahvale rotiperele, kurjale Metskassile ja jõulukinkidega ajahädas olevatele päkapikkudele. Ja siis algavad seiklused.
Fantaasiamaailma uksi paotab ka „Mu tilluke nõid“, mis on särts lugu Harrist ja rosinalõhnalisest nõiast Nõx Rexonast. Elu uljaspäise nõia seltsis on kõike muud kui igav – vahel läheb tempo liigagi närvesöövaks.
Lõbus ajaviide
Raamatute lugemine pakub mõnusat ajaviidet ka maal vanaema juures olles, pärast vees möllamist rannalinal lesides või lihtsalt mõnel vihmasel õhtupoolikul. Eriti lahe on kaasa elada vahvatele tegelastele, kes peavad toime tulema mitmesuguste väljakutsetega ning kellel tuleb ette närvekõditavaid ja lõbusaid seiklusi. Kõike seda pakuvad „Suvi Sommerbys“, „Tagasi Sommerbys“ ja „Pahupidi puhkus“. Kui Sommerby raamatutes läheb suurest linnast oma vanaemale külla 12-aastane Martha koos nooremate vendade Mikkeli ja Matsiga, siis „Pahupidi puhkuses“ sõidavad linnakodust maale 13-aastased Margus ja Helen. Kuna mitte kellelgi nendest ei ole päris tavaline vanaema, siis ei tule lastel ka tavaline koolivaheaeg. On põnevust, on huumorit, on südamlikkust.
Uued teadmised
Muidugi annavad raamatud uusi teadmisi ja laiendavad silmaringi. Lasteraamatutes leidub sageli erinevaid teemasid: ajalugu, teadus, loodus, kunst ja palju muud. Koolivaheaeg on ideaalne aeg, et avastada midagi uut ja kasulikke teadmisi kõrva taha panna. Saab õppida eri kultuuride, loomade, maailma ajaloo või mõne muu huvitava valdkonna kohta, mis eriti paelub. Uute teadmiste omandamine võib toetada tulevikus laste õppimist või juhatada isegi põneva hobini.
Kes soovib maailmaruumi ja kosmose kohta rohkem teada saada, võiks lugeda raamatut „Meie kosmiline kodu“. Igaühel on ju kodu, koduküla või kodulinn, on kodumaa. Planeet Maa on aga kõigi inimeste kodu. Päike on meie kodutäht ja vähemalt 200 miljardist tähest koosnev Linnutee kodugalaktika. Ja seegi pole veel kogu kosmos. Galaktikaid leidub omakorda sadu miljardeid. Taevatähtede tundmine juhatab galaktikateni, galaktikaparvedeni ning lõpuks kogu universumini. Eesti astrofüüsik Laurits Leedjärv kirjutabki lihtsasti mõistetavas keeles kõigest sellest oma raamatus „Meie kosmiline kodu“.
Hea valik teadmishimulistele on ka Avastajate Akadeemia raamatusari. See on saanud inspiratsiooni National Geographicu avastajate ehtsatest seiklustest ning kõik need jutud on tulvil põnevust. On koode, mida lahti murda, mõistatusi, mida lahendada, ja saladusi, mida koos akadeemia õpilastega paljastada. Õhus on palju närvikõdi, sest kõik ei taha sugugi, et saladused päevavalgele tuuakse. Kuigi tegu pole kooliõpiku, vaid ilukirjandusega, leidub raamatutes hulgaliselt põnevaid teaduslikke ja harivaid fakte, mis avardavad nii teadmisi kui ka silmaringi. Sarjas on kokku seitse põnevat osa.
Keeleoskus
Igasuguste raamatute lugemine on suurepärane viis parandada emakeeleoskust. Lugejana puutuvad lapsed kokku rikkaliku sõnavara ja väljendusviisidega, mis aitavad laiendada nende oma sõnavara ning õppida uusi väljendeid. Samuti parandab raamatute lugemine lugemisoskust ja -kiirust. Mida rohkem lapsed loevad, seda sujuvamaks ja ladusamaks muutub nende lugemisoskus ning suuline eneseväljendus.
Palju häid laste- ja noorteraamatuid leiad siit.