Miks meile meeldib kriminaalromaane lugeda?

Merilin Piirsalu
21.10.2022
Kriminaal- ja põnevusjutud pakuvad võimalust piiluda inimloomuse tumedamat poolt
Kriminaal- ja põnevusjutud pakuvad võimalust piiluda inimloomuse tumedamat poolt | Foto: Canva

Kriminaalromaanid troonivad sageli nende raamatute tipus, mida valitakse ajaviitelugemiseks ja meelelahutuseks. Aga miks on nad meie südamed võitnud?

Kui mõne muu loo puhul võib asja tuumani jõudmiseks üsna palju lehekülgi kuluda, siis kriminaalromaanide puhul teame juba alguses üsna täpselt, mida oodata. On kuritegu, mille toimepanija on veel saladuses, on kahtlusalused, kellel igaühel motiiv ja midagi varjata, ning lõpuks saabub lahendus.

Põnev seiklus

Kuna krimijuttudes annab autor järjepanu peeneid vihjeid, mille abil kuritegu paljastada, siis tunneme lugedes end algusest peale seiklusesse kaasatuna. Saame kaasa teha jälitamisprotsessi ja nuusutada ka pisut detektiiviametit. Loosse pikitud üllatused ja keerdkäigud annavad seiklusele parajal hulgal lisavürtsi.

Inimhinge saladused

Ühtlasi pakuvad kriminaal- ja põnevusjutud võimalust piiluda inimloomuse tumedamat poolt, ilma et sellega tuleks päriselt tegemist teha. Mis motiveerib inimesi kuritegusid toime panema? Kuidas mõrvari mõistus töötab? Miks ta tegi seda, mida ta tegi: kas tal oli vägivaldne lapsepõlv, traumaatiline kogemus või mõni muu ajend? Mõrv on ju tabu. Ja inimesed tahavad teada, millised asjaolud sunnivad teist inimolendit seda tabu murdma.

Tööd ajurakkudele

Hea kriminaalromaan paneb mõtlema ja aitab halle ajurakke töös hoida. Kõik lugejad tahavad lahendada mõistatuse, kes tegelastest võiks olla kurjategija. Tekib hulk vastuseta küsimusi. Kas see tegu või ütlus võib olla juhtlõng? Küllap keegi kahtlusalustest valetab, aga kes ja miks? Mida mina teeksin, kui ma ise satuksin sellisesse olukorda? Kui veel õnnestub ära arvata, kes on paha, siis saame endale ülesande lahendamise puhul õnne soovida.

Moraalne kompass

Kriminaalromaanid juhivad meie tähelepanu sellele, mis on moraalselt õige ja mis vale. Enamasti ju soovime, et headus ja õiglus võidaksid ning kurjus saaks karistatud. Selle soovi kriminaalromaanid tavaliselt ka täidavad.

Võimalus tunda

Paljud lugejad naudivad, kui kriminaalromaanides kerib pinge ja põnevus nii kõrgele, et ajab mõneks hetkeks hirmust ihukarvad püsti ning hing jääb kinni. Kui aga rahulikult välja hingates tuleb taipamine, et oleme tegelikult turvaliselt ja mugavalt oma kodus, saame tunda rõõmu, et päriselt on kõik hästi.

Hulga põnevaid krimilugusid leiad siit.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid