Mõnus suvelugemine: humoorikad jutustused raamatukaupmehe argpäevast

Mõnus suvelugemine: humoorikad jutustused raamatukaupmehe argpäevast
07.07.2022
Mõnus lugemine raamatukaupmehe elust
Mõnus lugemine raamatukaupmehe elust | Foto: Merilin Piirsalu

Shaun Bythelli „Raamatukaupmehe päevik“ ja „Raamatukaupmehe pihtimused“ on mõnus suvelugemine, kus kohtuvad värvikad karakterid, paras hulk ärilisi väljakutseid ja armastus raamatute vastu.

Esimene osa, „Raamatukaupmehe päevik“ räägib sellest, kuidas Shaun Bythell ostis arusaamatu meelesegadushoo tagajärjel hinge vaakuva raamatupoe. Vaimusilmas kujutles ta idüllilist lesimist tugitoolis leegitseva kamina kõrval, jalad toatuhvlites ja piip hambus. Ta unistas meeldivate klientide tulvast, kes tõmbavad teda esmalt intelligentsesse vestlusesse ja seejärel jätavad talle oma rahakoti sisu.

Shaun eksis rängalt. Juhmide küsimuste katkematu tulv, raamatuäri kaelamurdvad rahaasjad, lakkamatud vaidlused töötajatega ja lõputu hulk väsitavaid, tingivaid ja ilmselgelt põrunud kliente viivad ta igapäevaselt närvivapustuse äärele. Kui sellest veel ei piisa, langetab Amazon tema reitingut, poodi saabub kibeda pissihädaga turismigrupp või hakkab katus jälle läbi laskma.

Raamatukoi omanik Margo Matsina on öelnud, et luges Shaun Bythelli „Raamatukaupmehe päevikut" sellise äratundmisrõõmuga, nagu oleks tema eest päevikut peetud, kui vaid kolleegist autori eraelulised eripärad ja säravamad isikuomadused kõrvale heita. „Uskumatult sarnased rõõmud ja mured! Siin või Šotimaal – raamatuostjad ja -pakkujad on universaalne osa elanikonnast. Alates kõige inspireerivamatest, kes annavad su päevadele valguse ja rõõmu, kuni viimaste troppideni, kelle eest põgenemiseks tahaks poele rattad alla panna. Peamine, millest Wigtowni vanaraamatukaupmees otse ei räägi, on see tore tunne end teiste ees raamatukaupluse omanikuks pidada, sisimas teades, et tegelik omandisuhe on vastupidine. Raamatukuhjade, stammkundede, regulaarsete hullukeste, töötajate lepitamise kõrvalt jääb hirmsas kasumis siplemiseks aega väga vähe."

„Raamatukaupmehe pihtimused“ on teine osa humoorikast päevikuvormis jutustusest Šotimaal asuvast raamatupoest ning toob lugejani tegelased, kes said tuttavaks „Raamatukaupmehe päevikus". Uute pihtimuste nautimiseks pole aga eelmise raamatu tundmine siiski vajalik. Autor vestab oma igapäevaelust haaravalt ning räägib inimestest ja nende tegemistest mõnusa huumoriga, tema toon on britile omaselt korraga nii sarkastiline kui ka kaastundlik.

Värvikaid kujusid leidub nii poe heaks töötavate inimeste kui ka klientide seas. Nalja saab parasjagu. Puudu ei tule ka imestamisest: oi ajad, oi kombed, ja – oi inimesed!

Üsna ettearvatavalt tuleb palju juttu raamatutest ja raamatute müümisest, raamatumaailma uutest trendidest, sekka meenutusi vanadest headest ja aeglastest aegadest. Ja muidugi inimestest, kes raamatuid loevad.

Shaun Bythell on Šotimaa ametlikus raamatupealinnas Wigtownis asuva raamatupoe omanik ja üks Wigtowni raamatufestivali korraldajatest.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid