Neli soovitust, kuidas perega parimal viisil aega veeta

Rasmus Piirsalu
25.08.2023
Raamatust leiad soovitusi parimateks päevadeks perega.
Raamatust leiad soovitusi parimateks päevadeks perega. | Foto: Merilin Piirsalu

Kui tahate perega aega viita, aga ei tule ühtegi head ideed, mida üheskoos teha, siis leiate häid soovitusi raamatust „Parimad päevad perega“.

Raamatu on kirjutanud ajalooõpetaja Claire Balkind, kes on kaante vahele koondanud rohkem kui 75 ideed, mida saab koduste vahenditega ellu viia. Tegevuste hulgast leiab kogu perele lõbusaid ja loovaid mänge ja miniprojekte, mis aitavad olenemata ilmast või aastaajast igavust peletada.

Raamatu alguses on kasutusjuhend, mis kirjeldab kuidas tegevuste abil laste arengule kaasa aidata ning need lastele võimalikult huvitavaks muuta. Ideed on jaotatud kaheksasse kategooriasse, alustades koduste kunstiteostega ja lõpetades kogu pere mängudega. Siin on vaid mõned näited laiast tegevuste valikust.

Isetehtud pusle

Koduste puslede loomine pakub meelelahutust nii lastele kui ka täiskasvanutele. See lihtne ja kaasahaarav tegevus ei vaja suuri ettevalmistusi ning aitab arendada mõtlemisoskust. Puslede kokkupanek nõuab aju mõlema poolkera aktiivset kaasamist, mis tugevdab mälu, parandab ruumitaju ning toimib stressi leevendajana. Vaja läheb vaid pappkarpe, pilte, kääre ja plastkotte. Valminud pusletükid pannakse kottidesse, mida saab omavahel vahetada ja mitu korda mängida. Koduste puslede loomine on loominguline tegevus, mis sobib suurepäraselt kodus veedetud aja sisustamiseks ning aitab nautida hetke ja lõõgastuda.

Siia-sinna, trips-traps-trull

Trips-traps-trull on aegumatu mäng, mis on aastate jooksul oma populaarsuse säilitanud. Tavaliselt mängitakse seda mänguväljakul, kus on 3 x 3 ruutu ning eesmärk on asetada kordamööda ritta nulle või riste. Lisaks tavalisele pliiatsi ja paberi versioonile võib sellest mängust teha põrandal toimuva võidujooksu, kus mängijad panevad joostes oma mängunupud (nullid ja ristid) paika. Olgu toas või õues, trips-traps-trull pakub lõbusat tegevust isegi vihmastel päevadel. Kui mängijaid on rohkem kui kaks, võib mängida teatevõistlusena. Iga võistkonna liige jookseb vaheldumisi mänguväljale, asetab nupu ning naaseb, valides järgmise mängija.

Miniaed klaaspurgis

Kujutle klaaspurki kui väikest akvaariumit, kus vee asemel leiavad koha muld ja taimed. See huvitav miniaed pakub lastele põnevat vaheldust ning võimalust ise oma roheline oaas luua. Lihtsalt vali vana klaaspurk või suur lillevaas ning alusta oma miniaia loomist, kasutades mulda, väikeseid kivikesi, liiva ja mitmesuguseid taimi. Selle tegevuse juures on oluline rõõmu tunda lihtsast tegutsemisest ning mitte liialt muretseda täiusliku miniaia loomise pärast. Miniaia loomine võib olla lõbus loominguline ettevõtmine või täiesti tõsine projekt, millel on palju juhendeid. Miniaed klaaspurgis on lõbus ja õpetlik viis avastada taimede maailma ning tuua loodus oma koju.

Suur pereviktoriin

Viktoriin on suurepärane võimalus peret lähedasemaks muuta ning avastada üksteise teadmisi, tekitades samal ajal sõbralikku konkurentsi. Mälumängude jaoks pole vaja erilisi ettevalmistusi, kuid laste kaasamine viktoriinide koostamisse võib õpetada neile palju, olles samas märkamatult hariv. Viktoriini saab kohandada vastavalt lapse vanusele ja huvidele ning seda on võimalik mängida nii kodus kui ka näiteks videokõne abil teiste pereliikmetega. See lõbus tegevus toob naeratuse näole ning soodustab teadmiste jagamist ja koosolemise rõõmu.

See raamat julgustab vanemaid andma lastele vabadust ja võimalust katsetada erinevaid tegevusi vastavalt nende huvi ja võimete järgi. Loominguline eneseväljendus, koostöö, teadmiste laiendamine ja lõbusate hetkede jagamine saavad selle raamatu abil tõeks igas kodus. „Parimad päevad perega“ on inspireeriv teejuht, mis aitab luua meeldejäävaid hetki ning tugevdab peresisest sidet ja ühtsust.

NB! "Parimad päevad perega" ja teiste raamatute sooduskampaania leiad siit.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid