Psühholoogiline ja leidlik põnevusromaan „Salasilm“

Merilin Piirsalu
10.07.2023
Fragment raamatu kaanefotost
Fragment raamatu kaanefotost | Foto: Triin Olvet ja Shutterstock

Olles lugenud Catherine Ryan Howardi kolme põnevusromaani, sai minust kirjaniku loomingu tuline austaja. Tema raamatud suudavad esimesest viimase leheküljeni täielikult enda küljes hoida ning tekitavad just selle kõheda, kaasahaarava ja „teise maailma“ viiva tunde, mida krimijuttu lugedes ootan.  

„Salasilm“ algab õõvastava kirjeldusega, kuidas väikelinna hotellis tapetakse une pealt jõhkralt üks naine ja lõhutakse seejärel veretöö salvestanud peidetud kaamera. Kohe tekib hulk küsimusi: kes on see naine? miks ta tapetakse? kuidas mõrvar teab, et kella sees on salakaamera?

Enne kui nendele küsimustele vastused antakse, tutvume peategelase, Instagrami staari Natalie’ga, kelle elu on pealtnäha ideaalne. Tal on armastav abikaasa, kena kodu ja palju jälgijaid. Aga vastupidiselt pildile, mille naine on endale veebis nii hoolikalt kujundanud, pole tegelik elu täiuslik. Talle tundub, et keegi jälitab teda, aga abikaasa peab juttu ebamäärasest ahistajast ja kummalistest juhtumistest naeruväärseks. Lisaks on midagi mäda nende abielus ja Natalie kardab, et mees on olnud truudusetu. Juhuslikult leitud hotelliarve viib selleni, et naine asub teele süngesse Shanamore’i linna salajasele missioonile, et tõde paljastada.

Tema fännidele on see aga kerge šokk, kui Natalie postitab foto oma roosast kohvrist koos teadaandega, et teeb väikese pausi ja läheb isiklikuks reisiks sotsiaalmeediast eemale. Kui mitu päeva ühtegi postitust ei tule, tundub see fännidele ikkagi kahtlane.

Sellel, mida Natalie Shanamore’ist leiab, on aga surmavad tagajärjed ja Instagrami staarist saab kohutava kuriteo ohver. Tema mõrv ongi leidlikult jutustatud põnevusloo lähtepunktiks. Miks Natalie tegelikult Shanamore'i reisis? Millesse ta sattus ja kuidas see tema enneaegse surma põhjustas?

Nendele küsimustele hakkab kirjanik raamatus vastuseid andma otsekui video vormis. Ta mängib ajaga, kerides vahepeal videot tagasi ja viies lugejat ühes peatükis minevikku, ning pannes siis video taas käima olevikus, et näidata, mis juhtub just praegu. Pidevalt muutuvas ajas tegevust jälgides ei saa olla kunagi päris kindel, keda või mida usaldada, kuid iga edasi-tagasi kerimisega avaneb uusi vaatenurki ja saab ilmsiks infokilde, millest tekib lõpuks terviklik pilt.

Natalie on küll loo keskne tegelane, kuid „Salasilm“ on ühtlasi raamat, kus tegutseb mitu isepärast karakterit, kellel on oma motiivid ja saladused. Näiteks ajakirjanik Audrey, kes on tüdinud oma igavast ja vähetasuvast tööst uudisteportaalis, kus ta peab tootma sisutuid klikimagneteid kuulsuste elust. Tänu viimasele on ta aga hästi kursis Natalie postitustega ning haistab, et sellise kaliibriga mõjuisiku kadumine võib anda talle ammu igatsetud „suure loo“. Asja uurides jõuab ajakirjanik aga hoopis ulatuslikuma ja hirmsama saladuse jälile kui alguses oleks võinud arvata ning seab ohtu ka iseenda. Üks tegelasi on Shanamore’i kohalik politseinik, kelle lapsepõlves kogetu mängib olulist rolli kuriteo paljastamisel. Lugeja kohtub ka majutuskoha kentsaka juhatajaga, kellel on kombeks oma külalisi nende teadmata filmida, ja kahtlase kuulsusega Richardiga, kes armastab väikelinnas ringi luusida ning kelle motiivid ja minevik tekitavad mitmeid küsimusi.

Kuigi mingil hetkel võib tunduda pisut keeruline mõista, kes on kes ning milline on tema seos Natalie looga, siis lõpuks põimib kirjanik osavalt kokku kõikide saatused. Ta näitab, kuidas mõnel pealtnäha tühisel otsusel või olukorral võib elus olla saatuslik roll. Näiteks juhuslikul veekatkestusel või kogemata hotelli unustatud telefonilaadijal…

„Salasilm“ on ambitsioonika struktuuriga põnevuslugu, mis hoiab enda küljes viimase lauseni. See on mõrvalugu, kuid samal ajal on ta ühe suhte lugu ja lugu, mis näitab, millised motiivid inimesi käivitada võivad.

Salasilm ja mitmed teised head raamatud on kuni 20. juulini saadaval väga hea hinnaga. Vaata lähemalt siit.

Catherine Ryan Howard

Tõlkinud Triin Olvet

336 lk, 148 x 210, pehmed kaaned

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid