10 huvitavat tsitaati lugemise ja raamatute kohta

Merilin Piirsalu
22.12.2021
Lugemise ja raamatute üle on palju mõtiskletud
Lugemise ja raamatute üle on palju mõtiskletud | Foto: Canva

Kogusime kokku 10 tsitaati, mida tuntud kirjanikud ja mõtlejad on lugemise ja raamatute kohta öelnud. Kas nõustud või vaidled vastu?

Carlos Ruiz Zafón (1964), hispaania kirjanik: „Vähesed asjad jätavad lugejasse nii sügava jälje kui esimene raamat, mis tõeliselt südamesse läheb. Need esimesed kujutluspildid, nende sõnade kaja, mille arvame olevat ammu seljataha jätnud, saadavad meid terve elu ning tahuvad meie mällu palee, kuhu me varem või hiljem jälle tagasi pöördume.“

Daniel Pennac (1944), prantsuse kirjanik: „Niipea, kui tekib küsimus, kust võtta aeg lugemise jaoks, on selge, et tõelist himu lugeda ei olegi.“

Sir Richard Steele (1672–1729), inglise-iiri esseist: „Lugemine on vaimule sama, mis võimlemine kehale.“

Charles Lamb (1775–1834), inglise esseist: „Mulle meeldib end teiste inimeste mõtetesse ära kaotada. Kui ma parajasti ei jaluta, siis loen. Ma ei saa lihtsalt niisama istuda ja mõelda. Raamatud mõtlevad minu eest.“

Burrhus Frederic Skinner (1904–1990), Ameerika psühholoog: „Me ei peaks õpetama tähtsamaid teoseid, peaksime õpetama lugemist armastama.“

Samuel Johnson (1709–1784), inglise leksikograaf: „Mis vaevata kirjutatakse, seda rõõmuta loetakse.“

Gilbert Keith Chesterton (1874–1936), inglise kirjanik: „On suur vahe, kas inimene tahab raamatut lugeda või loeb ta selleks, et parem uni tuleks.“

William Hazlitt (1778–1830), inglise esseist: „Kui võtan kätte raamatu, mida olen varem lugenud (soovitatavalt juba mitu korda), siis tean, mida oodata. Rahuldus ei vähene sisu etteaimamisest.“

Kalev Keskküla (1959–2010), eesti kirjanik, ajakirjanik, kirjandus- ning veinikriitik: „Vanad raamatud nagu vanad riidedki on inimese mõõt. Võtad kätte 15 aastat tagasi loetud raamatu või ajad selga vana palitu ja vaatad, kas oled neist välja kasvanud või on need sulle jäänud. Kas nad kõnelevad veel sinuga, kas sa oled neis sina ise. Neile, kelle elu läheb mühinal edasi, on mõlemad võõraks jäänud.“

Geoffrey Chaucer (u1340–u1400), inglise luuletaja: „Räägitakse, et nagu vanad põllud annavad igal aastal uue saagi, nii annavad vanad raamatud lahkesti uusi teadmisi neile, kes tahavad õppida.“

Tsitaatide allikas: tsitaat.com

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid