Raamat – viimase hetke parim kingiidee

Merilin Piirsalu
20.12.2021
Kingitused
Raamat on hea kingiidee | Foto: Canva

Kui leiad end jõulude eel olukorrast, mil viimasel hetkel on vaja leida veel mõni kingitus, siis on heaks valikuks raamat, sest lugemisvara leidub igasuguste huvidega inimestele.

Haaravad krimilood

Kui pereliige või sõber armastab põnevust, on parimaks valikuks kriminaalromaan. See pakub närvikõdi ning ideaalset võimalust tööst ja kohustustest täielikult eemale minna. Krimijuttude koorekihti kuuluvad iiri noir’i parima esindaja kirjanik Catherine Ryan Howardi raamatud. Neist igaühes peitub erinev ja kaasahaarav lugu, kus pinget keritakse oskuslikult algusest lõpuni. Eesti keeles on tema sulest ilmunud „Valetaja tüdruk“, mis räägib ootamatute pööretega loo Dublini kanalimõrtsukast, „Salasilm“, mille keskmes on Instagrami staari kadumislugu ja „Eimidagimees“, mis avab nii sarimõrvari kui ka tema ellujäänud ohvri mõttemaailma, näidates samaaegselt ka nendevahelist ülipõnevat kassi-hiiremängu.

Kes armastab detektiivilugusid, sellele sobib Saksa kirjaniku Jan Weileri „Kühnil on tegemist“, mille peategelane on Münceni lähedal elav politseinik Martin Kühn. Ta on 44-aastane, abielus ja kahe lapse isa. Nagu igal detektiivil on ka Kühnil oma deemonid, mis teda painavad ja oma meetodid, mille abil ta peale peamurdmist lõpuks sihile jõuab.

Perekonnasaaga, ajalugu ja tõsielu

Perekonnalugude austajatele sobib suurepäraselt alles sellel kuul ilmunud „Õed kogu eluks“. See on Sybille Schrödteri ajalooline romaan, mis toob lugejani Põhja-Saksamaal aset leidva perekonnasaaga. Autentselt ja üksikasjalikult jutustatud lugu loob läbi nelja Dannebergi-õe ja Flensburgi rummimaja saatuse tõetruu pildi kahe maailmasõja vahele jäänud perioodist.

Kindlasti köidab ajaloohuvilist Anni Kytömäki „Margarita“, mis jutustab, kuidas 1940.–1950. aastatel esitati Soome metsadele, meestele ja naistele nõudmisi, millel oli toona õilis eesmärk ühiskond pärast sõda üles ehitada. Paraku on edulugudel ka teine pool, mis toob tegelaste eludesse saatuslikke pöördeid. Haarava, oskuslikult põimitud loo kaudu käsitleb autor ka tänapäevaseid teemasid, nagu rängad epideemiad ja loodusvarade liigkasutamine. „Margarita“ võitis muuseas ka 2020. aastal maineka Finlandia kirjandusauhinna.

Kergema lugemise kilda kuulub ajakirjanik Sophie Heawoodi „Pohmellimängud“, rääkides sellest, mis juhtub, kui keset pööraseid kolmekümnendaid saad ootamatult lapse, aga tegelikult pole veel välja mõelnud sedagi, kuidas enda eest hoolitseda. See on naljakas, teravmeelne, kohati meeleheitlik ja julmalt avameelne lugu juhuslikust rasedusest, üksikemadusest ja sellest, kuidas see, mis ei tapa, muudab sind tugevamaks, nutikamaks ja leidlikumaks.

Jutustades iseenda lugu

Nendele, kes tahavad lugemise kõrval omi mõtteid kirja panna, on toredaks kingituseks „Hea enesetunde päevaraamat“. See on pooleldi päevik ja märkmik, pooleldi joonistusvihik, mis annab võimaluse kirjutada, joonistada ja elu üle mõtiskleda. Lisaks leidub raamatus mitmeid häid nõuandeid, kuidas tempot maha võtta ja enesele rohkem kvaliteetaega leida.

Vanavanematele sobivad aga suurepäraselt kuuse alla kinkeraamatud „Sinule vanaemalt. Minu elulugu“ ja „Sinule vanaisalt. Minu elu“. Nende abil saab kirja panna enda elu loo nii oma laste kui ka lastelaste jaoks. Raamatusse on juba valmis trükitud väikesed spikrid küsimustega, mis aitavad meenutusi kirja panna. Samuti on lisatud kastikesed, kuhu kribada eriti tähtsad mõtted ja eredaimad mälestused. Lõppu on jäetud tühjad leheküljed, kuhu saab kleepida fotosid või väljalõiked ajalehest. Kindel on see, et sellest saab väga eriline, ainulaadne ja tähtis raamat kogu perele.

Erilised kokaraamatud

Kokaraamatud sobivad kingituseks nii kirglikule kokkajale, kes otsib uut inspiratsiooni, kui ka algajale perenaisele, kes vajab pisut nõu ja juhendamist. Valikus on näiteks Marika Vingissare „Kirgliku kokkaja parimad kodused toidud“, mis pakub maitsvaid retsepte kiirete tööpäevade hommikuks, lõunaks ja õhtuks ning pidulikeks puhkudeks. 

Kingikotti sobib hästi ka Rootsi toiduajakirjaniku ja kokaraamatute autori Lena Söderströmi imekaunis raamat „Toorjuustu- ja šokolaadikoogid“, mis vallutab tormijooksuga iga koogisõbra südame.

Tõsisemale kokandushuvilisele on aga väga hea valik Ukraina päritolu, kuid Londonis elava Olia Herculese „Suveköögid. Retsepte ja mälestusi igast Ukraina nurgast“. See pole päris tavaline kokaraamat, aga on seda paeluvam, sest iga maitsva roaga kaasneb oma lugu. Sobib kahtluseta nendele, kes hindavad nostalgiat, tahavad toitude valmistamisega pisut vaeva näha või soovivad lihtsalt Ukraina köögitraditsioonide kohta rohkem teada saada.

Sarnased artiklid