Raamatusoovitused koolilapse jõulupakki

Merilin Piirsalu
16.11.2022
Vahvad lasteraamatud
Vahvad lasteraamatud | Foto: Canva

Kui lapsele meeldib raamatuid lugeda, siis on jõuluvanal ühest küljest lihtne, sest kingipakki saab pista huvitavat lugemist. Teisest küljest on aga keeruline, kuna alati pole lihtne otsustada, millist raamatut valida. Tuleme siinkohal appi ja anname mõned soovitused.

Avastajate Akadeemia raamatusari

Avastajate Akadeemia on põnev raamatusari noortele, mis on saanud inspiratsiooni National Geographicu avastajate ehtsatest seiklustest. Eesti keeles on sarjas ilmunud kuus osa – „Nebula saladus“, „Pistrikusulg“, „Kaksikheeliks“, „Tähtluited“, „Tiigripesa“ ja „Draakoniveri“. Sarja viimane osa „Keelatud saar“ ilmub eesti keeles 2023. aasta kevadel.

Kõik need jutud on tulvil põnevust. On koode, mida lahti murda, mõistatusi, mida lahendada, ja saladusi, mida koos akadeemia õpilastega paljastada. Ja õhus on palju närvikõdi, sest kõik ei taha sugugi, et saladused päevavalgele tuuakse.

Kuigi tegu pole kooliõpiku, vaid ilukirjandusega, leidub raamatutes hulgaliselt põnevaid teaduslikke ja harivaid fakte, mis avardavad nii teadmisi kui ka silmaringi.

Avastajate Akadeemia raamatud sobivad eelkõige lugemiseks 8−14-aastastele. Pista kingikotti üks, kaks või koguni kõik kuus osa, ning lugemis- ja avastamisrõõmu jätkub pikaks ajaks.

Suvi Sommerbys

„Suvi Sommerbys“ sobib lugemiseks igas vanuses koolilapsele. Eriti nendele, kes igatsevad juba lõbusat suvevaheaega. Lugu algab, kui 12-aastase Martha ning tema väikeste vendade Matsi ja Mikkeli ema satub New Yorgis õnnetusse ja isa peab kohe Ameerikasse sõitma. Tekib küsimus, kes laste järele vaatab.

Selgub, et neil on vanaema, kes elab kusagil kaugel mere ääres. Kui alguses tundub elu tema juures ilma interneti ja nõudepesumasinata kiviaegne, siis tasahilju avastavad lapsed, et rahulik maaelu merekaldal võib olla vägagi õdus. Kui aga neeme tipus hakkavad juhtuma lausa kriminaalsed lood, selgub lõpuks seegi, miks nad vanaemast varem midagi kuulnud ei ole... Kõik kokku on üks põnev, seikluslik ja humoorikas suvelugu.

Punase Hanesulepea saladus

Tänavu sügisel ilmunud juturaamat „Punase Hanesulepea saladus“ on samuti vahva lugemine nooremas eas koolilastele. Selles loos antakse lastele suve lõpus karm käsk „Jonnijoru jätke heaga maha! Siia, maakoju!“ Pärast seda sõidab perekond talveks ära linnakoju. Aga Jonn jääbki maamajja, kus tema muutlik meel puhub elu sisse uutele sõpradele: talutuppa lauale unustatud Kukeaabitsale ja Punasele Hanesulepeale, maja all elavale vahvale rotiperele, kurjale Metskassile ja jõulukinkidega ajahädas olevatele päkapikkudele. Koos uue sõpruskonnaga lahendatakse ka Punase Hanesulepea saladus ning tõdetakse, et nagu armastus, on sõpruski nagu Kuu: kui see ei kasva, siis see kahaneb. Vahva lugu, mis on täis omapäraseid tegelasi ja lahedaid seiklusi.

Raadio Popov

Veel üks tore juturaamat on „Raadio Popov“, mille peategelane 9-aastane Alfred elab peaaegu üksi. Ta ei ole kunagi näinud oma ema ja alati tööreisidel viibiv isa õieti ei mäletagi enam, et ka Alfred on olemas. Ühel ööl lahkub poiss kodust ja järgneb salapärasele hiilijale, kes pistab koos ajalehega postkasti veel üht-teist: õunu, villaseid sokke ja võileibu.

Algab unustamatu seiklus, mis muudab nii Alfredi kui ka paljude teiste üksildaste laste elu. Veider hiilija on Amanda Lehtla, postiljon, kes kuulub Õrnakõrvaliste sekka. Amanda kodust leiab Alfred vana raadiosaatja, mille on leiutanud vene füüsik Popov, ja alustab unustatud lastele öise salaraadiosaate tegemist.

Aga kuidas saavad Amanda ja Alfred lapsi aidata ning mida teeb Alfredi isa, kui märkab, et poeg on kadunud? Ja kes õigupoolest on Õrnakõrvalised?

Põnev, humoorikas ja südamlik raamat meenutab lastekirjanduse armastatuima klassiku Astrid Lindgreni muinasjutulisi lugusid, kus hirm, kurbus ja üksindus on põimitud haaravaks seikluseks. Muide, „Raadio Popov“ pärjati 2020. aastal Finlandia kirjandusauhinnaga laste- ja noorteraamatute kategoorias.

Meie kosmiline kodu

„Meie kosmiline kodu“ sobib tüdrukutele ja poistele, kes soovivad rohkem teada saada maailmaruumi kohta. Igaühel on ju kodu, koduküla või kodulinn, on kodumaa. Planeet Maa on aga kõigi inimeste kodu. Päike on meie kodutäht ja vähemalt 200 miljardist tähest koosnev Linnutee kodugalaktika. Ja seegi pole veel kogu kosmos. Galaktikaid leidub omakorda sadu miljardeid. Taevatähtede tundmine juhatab galaktikateni, galaktikaparvedeni ning lõpuks kogu universumini. 

Raamat on heaks teejuhiks kosmilises kodus, kuhu kuuluvad nii Päike kui Kuu, nii Veenus kui Jupiter, nii Siirius kui Antaares, nii Kassisilm kui Kaelakee ja veel palju-palju muud huvitavat. Rändama on oodatud eelkõige lapsed ja noored, kes on juba mõne aasta koolis käinud, aga lahkesti on kaasa kutsutud ka nende vanemad ja kõik, kes tahavad tutvust oma kosmilise koduga süvendada või värskendada.

Eriliselt tore on, et raamatu autor on Eesti oma astrofüüsik Laurits Leedjärv.

„Messi vs. Ronaldo“

Kui kodus kasvab jalgpallifänn, siis sobib kingituseks verivärske, maailma suurimatest jalgpallistaaridest jutustav raamat „Messi vs. Ronaldo“. Iga jalkahuviline teab neid nimesid une pealt ning paljud Eesti poisid ja tüdrukudki lippavad ringi just Messi või Ronaldo nimega särgiga. Raamatus on juttu nende meeste üleilmsest mõjust jalgpallile, spordiärile ja globaalse kuulsuse olemusele. Saab teada, kuidas kaks jalgpalligeeniust ühel ja samal ajal esile kerkides spordimaailma pea peale pöörasid ja selles toimuvatele muutustele hoogu andsid. Kindlasti innustavad nende lood ka noori rohkem sporti tegema.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid